Avokadonun Faydaları Nelerdir? Sohbet, Chat, Sohbet Siteleri
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Anasayfa > Kadınca > Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

 

avocado-allergy

Genel olarak tropikal ve sıcak iklimlerde yetişmektedir. Ülkemizde Akdeniz Bölgesi kıyılarında yetiştirilmektedir. Avokado dış kabuğu yeşil, içi ise kremsi bir renge sahip bir meyvedir. Şekli itibari ile armudu andırmaktadır.

Avokado kullanım alanı oldukça geniş bir meyvedir. Salatalara eklenebilir, yemeklere sos olarak katılabilir ve bunun gibi daha birçok kullanım yeri bulunmaktadır. Ayrıca diyet yapan insanların vazgeçilmez meyvesidir. Bu kadar popülerleşmesi ve yaygınlaşmasının sebepleri arasında bunlar gösterilebilir. Fakat en önemli etken, avokadonun insan sağlığına birtakım faydaları bulunmaktadır ve bu sebeptendir ki dünya üzerinde milyonlarca insan bu meyveyi tüketir.

Avokadonun sağlığınız ve dış görünüşünüz açısından birçok inanılmaz faydası bulunmaktadır. Eğer kilo vermek istiyorsanız, beslenme listenize avokado eklersiniz ya da kanser, diyabet ve buna benzer birçok tehlikeli hastalıktan kaçınmak istiyorsanız başvuracağınız adres yine aynı, avokado! Tam da bu nedenle avokado beslenme düzeninize eklenmesi gereken oldukça sağlıklı bir meyvedir.

Daha da iyi yanı avokadonun faydaları bunlarla sınırlı değildir. Yazımızın devamında, avokadoyu mutfağınızdan eksik etmemeniz konusunda sizi ikna edecek, bu mucizevi meyvenin 5 önemli faydasını bulabilirsiniz.

1. Avokado Kalp Sağlığınıza Faydalıdır

Koroner kalp hastalıkları hala dünyada en çok can alan hastalıklardan biridir ve ülkemizde de bu nedenle birçok kişi hayatını yitirmektedir. Koroner kalp hastalığı aslında bir iltihaplanma gibi düşünülebilir.

Birçok sağlık uzmanı, iltihaplanmaya neden olabilecek işlenmiş sebze yağlarını tüketmenin koroner kalp hastalıklarına yakalanma riskini belirgin bir şekilde arttırdığı konusunda fikir birliğine varmıştır. Bu sağlık uzmanları, beslenme düzeninizde yer kaplayan doymuş yağ tüketimini azaltıp, yerine daha sağlıklı olan doymamış yağ asitleri tüketmenizi önermektedirler.

Avokado ise bu doymamış yağ asitleri açısından harika bir kaynaktır. Araştırmalar bu sağlıklı yağı tüketmenin kandaki kötü kolesterolü düşürüp aynı anda iyi kolesterolü yükselttiği sonucuna ulaşmışlardır. Bu sonuca göre, avokado tüketmek koroner kalp hastalıklarının en önemli sebeplerinden birini engellemektedir. Bütün yağlar aynı değildir.

Kalp sağlığını korumak için asıl gereken, doğru ve sağlıklı yağlardan yeterli miktarda almaktır. Avokadoda bulunan yağ türü buna örnektir. Bu tür yağları tüketerek hem kalp sağlığınızı koruyabilir hem de istenmeyen kilolardan kurtulabilirsiniz.

2. Kan Basıncınız İçin Avokado

Birçok insan, potasyum mineralini almak için gerekli olan besinleri, beslenme düzenlerinde bulundurmuyorlar. Bu mineralin eksikliği, yüksek kan basıncına sebep olabilir.

Yüksek kan basıncı ise, kalp krizi ve böbrek hastalıkları gibi tehlikeli durumlara yol açabilir. Avokado potasyum açısından oldukça zengin bir meyvedir. Hatta potasyum kaynağı olarak gösterilen muzdan bile daha zengindir. İçerdiği potasyum sayesinde avokado tüketmek normal bir kan basıncına sahip olmanız için oldukça iyi bir seçenektir.

Bu sayede kalp ve böbrek hastalıklarına yakalanma riskini de düşürmüş olursunuz! Ayrıca kan basıncını düzenlemesinin yanında kandaki şekeri seviyesinin de normalleşmesine katkıda bulunarak diyabet gibi diğer bir tehlikeli hastalığa yakalanma riskinizi azaltmaktadır.

3. Kanser Önleyici Avokado

Avokado, karotenoid antioksidanlar açısından oldukça iyi bir kaynaktır. Bu antioksidanlar, vücudunuzdaki hücrelerin kanser hücrelerine dönüşmesin engellemektedir. Ayrıca başka birçok hastalık için bu antioksidanlar vücudunuzu savunmada ön saflarda yer alırlar. Bu antioksidanlar özellikle kanseri önleyici etkileri ile ön plana çıkmaktadırlar.

Avokadonun sağladığı antioksidanlar, yapılan bir çalışmaya göre kanser ya da kalp hastalıklarından dolayı yaşanan ölümlerin riskini hatrı sayılır bir miktarda azaltmışlardır. Ayrıca avokado C vitamini ve E vitamini açısından da zengindir ve bu vitaminler başlı başına kanser önleyici etkileri ile bilinmektedir.

C vitamini pankreas, mide ya da akciğer kanseri gibi hormonal olmayan kanser çeşitlerine karşı oldukça önemli bir koruma sağlamaktadır. Daha da önemlisi, C vitaminini destekleyiciler yerine direk yiyecekten aldığınızda faydalarını daha etkili yerine getirebilmektedir. Bu nedenle, avokado tüketimini, beslenme düzeninize eklemeniz için vakit gelmiş demektir.

4. Avokado Cilt Sağlığınız Açısından Önemlidir

Avokado içerisinde bulunan doymamış yağlar aynı zamanda cildinizin tonu ve görünüşünün iyileşmesi açısından faydalıdır. Bu yağlar, cildinizdeki nem oranının doğru miktarlarda olmasını ve daha sağlıklı, yumuşak görünmesini sağlamaktadır.

Ayrıca avokadoda bulunan bu yağlar, cildinizin tahriş olmasını engeller ve hasar görmüş cilt hücrelerinin yenilenmesinde önemli bir yardım sağlarlar. Yağlı ciltlerde görülen akne, sivilce ve siyah noktaları azaltmak istiyorsanız, avokado hem lezzetli hem de faydalı bir seçecektir. Ayrıca, avokado içerisinde bulunan az önce bahsettiğimiz antiosidanlar, cildinizde zamanla oluşabilecek kırışıklıklar ve yaşlılık belirtilerinin engellenmesine de yardımcı olacaktır.

Avokadoda bulunan E vitamini, güneş ışığı etkisiyle oluşabilecek hasarları engellemektedir ve yine bu meyvede bulunan C vitamini ise, cildinizin esnekliği ve sıkılığını korumasında yardımcı olacaktır.

5. Diyabet Hastaları İçin Avokado

Diyabet hastalığı, gün geçtikçe daha fazla insanda görülmeye başlanmıştır ve daha da kötüsü birçok insan bu hastalığa yakalandığını bilmemektir bile. Teşhisi koyulmamış diyabet hastalığının en genel semptomları acıkma ve susuzluk hislerindeki büyük artış ve sık sık idrara çıkma ihtiyacı hissetmedir. Ağız kuruluğu, açıklanamayan kilo kaybı, görme bozuklukları ve bacak ağrıları yine bu semptomlar arasında gösterilir.

Avokadonun içerisinde bulunan doymamış yağ ve diğer vitaminler, diyabet hastaları için oldukça faydalı etkiler göstermektedir. Bu belirtilerden herhangi birini yaşıyor iseniz, mutlaka doktorunuza görünmelisiniz

 

Etiketler : , , , ,
Ekleyen : - Tarih: 26 Temmuz 2016 - 3:21 PM - Okunma Sayısı :
chat, chat siteleri Google
chat, chat siteleri

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz
Chat Rulet

Chat Rulet İle Bayan Arkadaş BulmakSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Sohbet chatSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Şehir İsimleri Nereden Geliyor?SehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

CevabınızSohbet haber