Az Bilinen Görgü Kuralları Sohbet, Chat, Sohbet Siteleri
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Az Bilinen Görgü Kuralları

Anasayfa > Güzel Yazı > Az Bilinen Görgü Kuralları

Sehirlersohbet Az Bilinen Görgü Kuralları ele alıyor evet hemen hemen her anlamda kendimizi güzel göstermek için mutlaka kurallarımızın olması gerekir. Özelikle görgü kuralları toplumsal olarak bizi kabul ettirmek için hafızalarımızdan ziyade alışkanlıklarımız olmakta . Sehirlersohbet olarak az bilinen görgü kuralların dan bahsedeceğiz mesela neler bildiklerimiz neleri bilmiyoruz ..

Son zamanlar da teknolojinin bizi hapis ettiği bu zamanlar da artık görgü kuralları arasında yer aldı..ne mi?

Birini gerçekten dinlemek  içinizden geldiği için onu anlamak için dinlemek kişiler de önemli sayılır oldu neden mi ?

Birine bir şey anlatıyorsunuz bakıyorsunuz karşınız da ki insanlar ellerine ya telefon ya tablet onları bırakmayıp dinlemiş gibi yapıyor.. artık herkes bu konuya dikkat ediyor bir an önce telefondan vazgeçmelisiniz duracağınız yeri bilmelisiniz. Bu durumdan şikayeti olan arkadaşların bir sitemi de budur .

peygamberimiz bir insanla konuşurken (Örnek  yan tarafında) tüm vücuduyla konuşana dönermiş.. karşısındakini dinlediğini gösteren en güzel davranışlardan biridir
sana kafasını çevirmiyor da tüm bedeniyle seni dinliyor..

Sana yapılmasını istemediğini başkasına yapma en güzel söz görgü değil belki ama felsefe edineceğimiz kesin ..

Aslında az bilinen görgü kuralları artık hiç bilinmeyen görgü kurallarına döndü bakalım neler vardı görgü kurallarımız da hatırlayabildiklerimiz

Her şeyin şaşalı , gösterişli olduğu bir dönemdeyiz. Nerede o eski güzel günlerden kalma görgüler

Kapı bile sertçe örtülmez sessiz ve çok dikkat edilerek örtülürdü ve kimsenin nasibi,kapısı kapanmaması için kapıyı kapat veya kapatın da denilmezdi

bunun yerine ki kapıyı ört veya kapıyı sırtla denilirdi , ışığı söndürme sözü edebe ve ahlaka aykırıydı.
ışığı, lambayı dinlendirmek sözü kullanılır, karşılığında da ışığı uyandırmak sözü söylenirdi.
içilen sigaranın izmariti, yenilen meyvenin artığı sokağa veya yere hışımla değil, biraz önce verdiği keyfden dolayı saygı hissiyle bırakılırdı. birine su sunulduğunda önünde eller karın üstünde birleştirilir, suyu bitiresiye kadar böyle kalınır, sonra bardak alınır sırtını dönmeden arka arka ayrılınırdı.
kapıdan içeriye girilirken, dışarı çıkılırken sırt dönülmezdi.
ayakkabıların dışa çevrilmesi bir daha gelme anlamı taşıma ihtimalinden olsa gerek ayakkabılar dışarıya değil ,içeriye doğru çevrilirdi.
uyuyan kişinin uyandırılması gerekirse, hafifçe yastığına parmak uçlarıyla vurulur ve agah ol erenler diyerek uyandırılırdı.

bir kişiyle konuşurken, başka birini övmemek, illa övülecekse de “sizden iyi olmasın” demek zira insanlar başkalarıyla kıyasladıklarını düşünerek üzülebilirler. Sehirlersohbet görgü kuralları geniş yelpaze de anlatmak isterdi fakat o kadar çok var ki siz de kendinizce görmek istediğiniz kuralları yazabilirsiniz belki uymak isteyen birine rastlarız

 

Ekleyen : - Tarih: 27 Aralık 2017 - 10:26 PM - Okunma Sayısı :
chat, chat siteleri Google
chat, chat siteleri

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Aslı enver kimdirSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Popüler kız bebek isimleri ve anlamlarıSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

Ece

28 Aralık 2017 - 2:46 PM

Bir nezaket ornegi vereyim bende. Osmanli doneminde evde bir hasta varsa camin onune sari cicek koyarlarmis. Ordan gecenlerde hasta oldugunu bilfiginden yukses ses cikarmaz saticilar bagirmazmis.

nergiss

28 Aralık 2017 - 3:37 PM

Görgü kuralları hakkinda bu guzel yazi icin tesekkur ederim)Sohbet haber