Bilgisayar oyunu nedir Sohbet, Chat, Sohbet Siteleri
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Bilgisayar oyunu nedir

Anasayfa > Bilgisayar > Bilgisayar oyunu nedir

Bilgisayar Oyunları hakkında kısaca bilgiler

Bilgisayar oyunları teknolojinin eğlence alanındaki en yaygın kullanımlarından birisidir ve bu şekilde olarak vasıflandırılabilir. Bilgisayar oyunları ile bilgisayar teknolojisinin birbirini tetiklemesiyle her iki alanda da inanılmaz bir dinamizm ortaya çıkmıştır. Bilgisayar teknolojisi geliştirildikçe daha iyi oyunlar üretilmiş, bu oyunların ihtiyaçlarını karşılamak için bilgisayar teknolojisi geliştirilmiştir. Bilgisayar oyunları her ne kadar bilgisayarları başka bir şeye çevirse de özü itibariyle ofis uygulamaları, endüstriyel uygulamalar, database uygulamaları gibi birer bilgisayar yazılımı özelliğini taşır.üniversiteli kızlarla sohbet bayanlarla üniversite sohbetleri yapmak chat yapmak sehir sohbetleri yapmak için sizleri sehirlersohbet.com adresine bekliyoruz.

İlk bilgisayar oyununun 1962 yılında PDP-1 sistemi üzerinde çalışmak üzere Stephen Russell ve arkadaşları tarafından MIT’de geliştirilen Spacewar! olduğu kabul edilmiş bulunmaktadır. Tabii ki bu oyunun grafikleri günümüz oyunları ile kıyaslanamayacak kadar ilkeldir. 1973 yılında ise ilk ticari oyun olan Pong Atari firması tarafından tanıtılmış bulunmaktadır. 80 li yıllarda yavaş yavaş oyunlar türleşmeye başlamış ve metin tabanlı adventure ve rol yapma (RPG-Role Playing Game)oyunları yazılmış bulunmaktadır.

90’lı yılların başında mouse’un ve ses kartlarının bilgisayar sistemlerine girmesi ve grafik arabirimlerin gelişmesi ile birlikte bilgisayar oyunlarında da bir atılım yaşanmıştır. Bu dönemlerde oyunlar görsel olarak daha gelişmeye başlamıştır. 1992 yılında Wolfenstein oyunu ile oyunlara 3 boyut gelmiş ise de 3D oyunların ilk başarılı örneği 1993 yılında ID Software tarafından geliştirilmiş olan Doom oyunu olmuştur. Ancak zamanla bilgisayarların ekran bağdaştırıcıları artık yeterli gelmemeye başladığında  90’lı yılların ortalarında 3D hızlandırıcılar bilgisayar oyunları dünyasında bir patlama yaşanmıştır. 3D hızlandırıcı kartlarının öncülüğünü 3DFX firması yapmış bulunmaktadır. 3D hızlandırıcılar ekran kartlarının yapamayacağı zorlu grafik işlemlerini yapmak üzere tasarlandığından dolayı bir dönem oyunseverler oyun oynamak için standart ekran bağdaştırıcıları yanında bir de pahalı 3D hızlandırıcı kart kullanmak zorunda kalmış bulunmaktadır. Daha sonra oyunların fazlaca yaygın hale gelmesi ve hemen hemen tüm oyunların artık 3D hızlandırıcı gerektirmesi sonucunda artık ekran kartı ve 3D hızlandırıcı ayrımı ortadan kalkmış ve 3D hızlandırıcılı ekran kartları ortaya çıkmış bulunmaktadır. günümüzde de halen bu teknoloji sürdürülmeye devam etmektedir.

Ekleyen : - Tarih: 22 Ocak 2017 - 12:19 AM - Okunma Sayısı :
chat, chat siteleri Google
chat, chat siteleri

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

İstanbul Boğazı’ndaki Gemi Yalıya ÇarptıSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Bizimmekan Sohbet

Bizimmekan SohbetSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

CevabınızSohbet haber