Çilek Reçeli Tarifi Sohbet, Chat, Sohbet Siteleri
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Çilek Reçeli Tarifi

Anasayfa > Yemek Tarifleri > Çilek Reçeli Tarifi
sehirler sohbet çilek tarifi

Şehirler Sohbet

Çilek Reçeli

İnsanlar eski zamanlar yemek ihtiyaçlarını karşılamak adına ellerinde bulunan doğadan topladıklari her türlü malzemeri  mevsimi gectikten sonra kullana bilmek ve faydalanmak amaçıyla bir şekilde bozulmadan nasıl saklaya bilir ve uzun süreli tüketebiliriz düşüncesiyle ( ozamanla buzdolabı gibi bir kavram ve teknolojik bir araçın olmayışından ) ellerinde ki malzemelerin uzun süreli korumak için ya tuz ile pişirmişler yani tuzlayarak kullanmışlar yada şekerle koruyarak  bu yiyecekleri bozulmadan uzun süreli kullanmaya çalışmışlardır reçellerde çilek receli de böyle kulanmalara örnektir, tabiki mis gibi mevsiminde yapılan ve mis gibi çilek kokan bir çilek reçelinden daha kıymetli ne olabilirki diyerek tarifini veriyoruz ..

Yaz mevsımının ilk meyvelerınden,  sevılen ve vazgeçilemeyen  Çileğin  tam zamanı… hal böyle ıken kokulu dağ çileklerınden  siz, Şehirler Sohbet  ailesı için mevsımın ve yılın  ılk Reçelinı hazırladık..

sehirler sohbet çilek reçeli

Şehirler Sohbet

Çilek Reçeli Tarifi

MALZEMELER

Birebir ölçekler kullanmak şartı ile  yani 1kg  Çileğe 1kg Toz şeker

Şehirler Sohbet ailemiz gün be gün çoğalacağı düşüncesi ile ölçülerimizi biraz abarttık diyelim 😀

Bizim ölçülerimiz

6 kg Kokulu Dağ Çileği 😀

6 kg Toz Şeker

2 orta boy Limon

1 çorba kaşığı Tereyağ

Çilek ve toz şekerleri karışımı yapıldıktan sonra malzemelerin seviyesince yanı göz kararı Su

sehirler sohbet çilek receli

Şehirler Sohbet

Hazırlanışı:

Çilek reçeli tarifi; çileklerımızı ayıklayıp, temizledıkten ve yıkadıktan sonra genişce bir tencerede sırası ile önce toz şeker eklıyoruz sonra çileklerımzın  3te 1 nı eklıyoruz bızım tarıfımıze göre 2kg kadarını eklemiş oluyoruz. Sonra yıne çileklerımızın üzerini kapatacak kadar toz şeker ve yıne 2kg çilek ve yıne toz şeker eklıyoruz ve son kalan 2kgmı çileğide  ekledıkten sonra üzerıni iyice örtecek şekılde kalan toz şekerlerımzıde ekliyoruz …  Çilek ve toz şeker karışımı yapıldıktan sonra malzemelerin seviyesınce yanı göz kararı SUyumuzuda ilave edip kapağımızı kapatıyoruz….

sehirler sohbet çilek receli

Şehirler Sohbet

Ve bu şekıldekı hazırlığımız karışımı bir  gece bekletıyoruz ki şeker ve çilek iyice özdeşleşsın…

Ertesi gün karışımımızı ocağımıza alıp orta ateşte pişirmeye başlıyoruz…

Bu esnada kaynamaya başlamadan ıyıce yıkanmış  2 limonumuzun suyunu eklıyoruz ama kabuklarını atmıyoruz limonları kesip daha çok aromasını versin ve çabuk şekerlenme olmasın diye kabuklarıyla birlıkte içine eklıyoruz..

sehirler  sohbet çilek reçeli

Şehirler Sohbet

Kayanama başladığında bir çorba kaşığı tereyağımızıda ilave ediyoruz… Bununda nedenı tereyağı lezzetıne lezzet katıcaktır ayrıca kaynama oldukça taşmasını bır nebzede olsa önlemektir.. ki denemiş tecrube ile sabittir.. Ciddi anlamda öneriyoruz…

sehirler sohbet çilek reçeli tarifi

Şehirler Sohbet

Kaynama başladıktan sonra takriben 40-45 dk pişiriyoruz.. bu kaynama esnasında köpüklenme olacaktır…  Köpüklenme oldukca tahta kaşık yardımı ile gelen köpükler alıyoruz..

Takriben 45 dk pişirilme bitince tercihlerınıze göre istenilen renk ve kıvama gelen reçelimizi ocaktan alıyoruz… Bazen sıcak sıcak cam kavanozlara aktarıldığı gibi biraz soğutulmuş olarak da aktarım gerçekleştırılebılır…

 

Şehirler Sohbet  Ailesı olarak Afiyetler olsun…

 

 

 

 

 

Ekleyen : - Tarih: 27 Haziran 2015 - 4:16 AM - Okunma Sayısı :
chat, chat siteleri Google
chat, chat siteleri

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Webmaster BotuSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

sehirler sohbet sohbet siteleri

Sohbet SiteleriSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Afyon sohbet siteleriSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

Deniz

27 Haziran 2015 - 11:50 PM

Evet sizinde dediğiniz gibi çilek meyvesının tam zamanı.. Dolayısıyla kokulu dağ çileği reçelinin de tam zamanı, Bende yapmayı düşünüyordum ama ölçülerini ve tariflerini tam bilmiyordum.. Konu benım açımdan isabet oldu.. Buradaki tariflerin ve ölçülerin doğruluğu şahsen tarafımdan denenmiş test edilip onaylanmıştır gönül rahatlığıyla tavsiye ediyorum

ŞehirlerSohbet.Com ve yetkililerine emeklerıne teşekkürler…Sohbet haber