Deniz Baykal kimdir Sohbet, Chat, Sohbet Siteleri
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Deniz Baykal kimdir

Anasayfa > Biyografi > Deniz Baykal kimdir

Deniz Baykal kimdir

Deniz Baykal, Türk avukat, siyasetçi ve Cumhuriyet Halk Partisi eski genel başkanı. 1995–1996 yılları arasında Başbakan yardımcılığı görevini yürütmüştür. Vikipedi
Doğum tarihi: 20 Temmuz 1938 (78 yaşında), Antalya
Eş: Olcay Baykal (e. 1963)
Parti: Cumhuriyet Halk Partisi
Ebeveynler: Feride Baykal, Hüseyin Hilmi Baykal
Çocuklar: Aslı Baykal
Eğitim: Mülkiye Mektebi (1963), Ankara Üniversitesi, Columbia Üniversitesi, Kaliforniya Üniversitesi, Berkeley
Antalya’da doğdu. 1952 yılında Antalya Atatürk Ortaokulu’ndan, 1955 yılında Antalya Lisesi’nden mezun olan Baykal, 1959 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni bitirdi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde 1960 yılında yüksek lisansını yaparken asistan olarak çalışmaya başlayan Baykal, 1963’te hekime çalışmalarını tamamladıktan sonra iki yıl Rockefeller Foundation bursu ile ABD’de kaldı ve Columbia Üniversitesi ile Berkeley Üniversitesi’nde çalışmalarını sürdürdü. 1963’te Olcay Baykal’la yaptığı evlilikten biri kız (Aslı Baykal), biri erkek (Ataç Baykal) iki çocuk ve üç torun sahibidir.

CHP YÖNETİMİNİN DİKKATİNİ ÇEKTİ
Siyasetle 1960’lı yıllara doğru Demokrat Parti iktidarına karşı gelişen öğrenci hareketlerine katılmakla başlayan Baykal, CHP’nin 1965 genel seçimlerindeki yenilgisini analiz ettiği ve daha sonra doçentlik tezine dayanak olacak olan raporla CHP yönetiminin dikkatini çekti. Doçent olduğu yıl olan 1968’de CHP’ye girerek siyasal yaşama atılan Baykal, 14 Ekim 1973’te yapılan genel seçimlerde 185 milletvekili kazanarak birinci olan Cumhuriyet Halk Partisi’nden Antalya milletvekili seçildi. O sırada CHP’nin Genel Başkanı Bülent Ecevit’ti.

2. KEZ GÖZETİM ALTINA ALINDI
Deniz Baykal, 1982 Anayasası’nın 5 yıl süreyle siyasi yasak getirdiği politikacılar arasında yer aldı. 1983 yılında siyasal partilerin kurulmasına izin verilmesinden sonra “yasaklı olmalarına rağmen faaliyetlerini sürdürdüğü” gerekçesiyle bir grup önde gelen CHP’li ve AP’li politikacıyla beraber Çanakkale Zincirbozan Askeri Tesisleri’nde 2. kez gözetim altına alındı.

MALİYE BAKANI OLDU
Seçimlerden sonra 1974’te Bülent Ecevit Başbakanlığında kurulan CHP – MSP birlik hükümetinden Maliye Bakanı olan Baykal, 1978’de kurulan 3. Ecevit hükümetinde ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yaptı. Deniz Baykal bu dönemde CHP parti meclisi ve merkez yürütme kurulu, genel sekreter yardımcılığı görevlerinde bulundu. 1979 Ekim ara seçimlerinden sonra toplanan inanılmaz CHP kurultayında parti yönetimini ağır bir biçimde eleştiren Baykal, 12 Eylül 1980 askeri müdahalesinden sonra bir süre Ankara’da Ordu Dil Okulu’nda gözetim altında tutuldu.
SHP’Lİ OLDU
Deniz Baykal, siyasi yasaklı olmasına karşın 1984 yılında Sosyal Demokrasi Partisi’ne (SODEP) girdi; bu partinin Sosyaldemokrat Halkçı Parti’yle (SHP) birleşmesiyle SHP’li oldu. Eylül 1987’deki genel seçimlerde SHP’den Antalya milletvekili seçilen Baykal, SHP’de önce grup başkanvekilliği ardında da genel sekreterlik görevlerinde bulundu. Deniz Baykal, Haçünkün 1988’de göreve başladığı genel sekreterlikten 10 Eylül 1990’da istifa etti. Bu dönemde demokratikleşme çabalarına dair bir rapor hazırlattı (Temmuz 1990). SHP’de bu dönemden başlayarak olağan ve inanılmaz kurultaylarda Genel Başkan Erdal İnönü’nün üç defa karşısına çıktı yalnız etkin olmadı. Genel Sekreterlik’ten istifasından sonra SHP parti içi muhalefetinin önderi oldu.

CHP GENEL BAŞKANI OLDU
Temmuz 1992’de kapatılan siyasi partilerin açılmasına izin veren yasanın sağladığı imkânla 9 Eylül 1992 tarihinde toplanan CHP Kurultayı’nda ilk kez Genel Başkanlığa seçildi. Atatürk ve İnönü’nden sonra Baykal da tıpkı onlar gibi 54 yaşında genel başkan oldu. 18 Şubat 1995 günü SHP ve CHP’nin Bütünleşme Kurultayı’nda aday olmayan Baykal, CHP Genel Başkanlığı görevinden ayrıldı. 9 Eylül 1995 tarihindeki birleşmeden sonra yapılan CHP Olağan Kurultayı’nda Deniz Baykal yeniden ve ikinci kez Genel Başkanlığa seçildi. 30 Ekim 1995 Tarihinde kurulan DYP-CHP birlik hükümetinde Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı görevlerini üslendi. Deniz Baykal, bir tek şartla kerhen bu birliğin kurulacağında görev alacağını açıkladı ve hemen erken seçim olmasını istedi. 24 Aralık 1995’te yapılan erken seçimle 19. Dönem Meclisi seçime gdolayıldü, bu tarih CHP’nin ilk kurultayı olan Sivas Kongresi’nin 76. yılında, Deniz Baykal 57 yaşında iken oldu.

SEÇİM SONUÇLARI NEDENİYLE İSTİFA ETTİ
24 Aralık 1995 Milletvekili Genel Seçimleri’nde tekrar Antalya Milletvekili olan Baykal, seçimleri takiben 53. Hükümetin kurulmasıyla Dışişleri Bakanlığı ve Başbakan Yardımcılığı görevlerinden ayrıldı. 23 Mayıs 1998 tarihinde yapılan Cumhuriyet Halk Partisi 27.Olağan Kurultayı’nda Genel Başkanlığa 3. kez seçilen Baykal, 18 Nisan 1999 seçimlerinde CHP ile beraber ilk kez seçim sonuçlarıyla parlamento dışında kaldılar. 22 Nisan 1999 tarihinde alınan seçim sonuçları sebebiyle istifa eden Baykal, 30 Eylül 2000 tarihinde Ankara’da toplanan Cumhuriyet Halk Partisi 11. Olağanüstü Kurultay’nda tekrar seçilerek üçüncü kez CHP Genel Başkanı oldu.

SEÇİM SONRASI AÇIKLAMA YAPMADI
22 Temmuz 2007 seçimlerine de CHP Başkanı ve Başbakan adayı olarak giren Deniz Baykal, bir kez daha umduğu sonuca ulaşamadı. Resmi olmayan seçim sonuçlarının belli olduğu 22 Temmuz akşamı açıklama yapmaktan çekinen Baykal, Cem Uzan ile beraber açıklama yapmayan ikinci parti lideriydi.

DUA İSTEYEREK KONUŞMAYA BAŞLADI
2007 yılında 22 Temmuz seçimleri için ilk mitingini Hatay’da Uğur Mumcu Meydanı’nda yapan CHP lideri, ‘dua isteyerek’ başladığı konuşmasını başladığı gibi bitirmesiyle gündeme geldi. O dönemde CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ”Türkiye üzerinde oynanan oyunlar var. Bu oyunlara, düzene alet olmayacak, bölmek isteyenlerin tuzağına düşmeyecek bir anlayışa ihtiyaç var” açıklamasıyla da tartışmalar yarattı.
KASET İDDİALARI
Deniz Baykal, 2010 Mart ayında medyada kendisi ile ilgili yer bulan ve de CHP Ankara Milletvekili Nesrin Baytok ile kendisine ait olduğu iddia edilen gizli kamera kaydı hakkında iddiaların sonucunda, 10 Mayıs 2010 tarihinde, CHP Genel Başkanlığı görevinden istifa etti. Kasetlerde bulunan görüntüler ile ilgili basın açıklaması yapan Baykal, görüntülerin gerçek olmadığını söyleyerek bu durumu bir komplo olarak nitelendirdi. Baykal’ın yerine, yapılacak olan genel kurul seçimlerine kadar CHP Genel Başkanlığı görevine vekaleten Cevdet Selvi getirildi.

ULUS DEVLETİ YIKMAK İSTİYORLAR, UYANIK OLUN!
2013 yılında Deniz Baykal, CHP grup toplantısında “Ulus devleti yıkmak istiyorlar. Türkiye yeni bir kalıba dökülmek isteniyor. Bu hususta uyanık olmalıyız” cümleleriyle gündeme geldi.
TALABANİ İLE GÖRÜŞMEYE IRAK’A GİTTİ
2009 yılında Deniz Baykal, Kürdistan Yurtseverler Birliği’nin (KYB) Lideri Celal Talabani’nin davetini kabul ettiğini açıklamasıyla gündeme geldi. Ziyaretin oldukça önemli olduğunu belirten Baykal, daveti memnuniyetle karşıladığını ve makul bir zamanda Irak’a gideceğini belirtti. Baykal’ın ziyaretinin Bağdat ile sınırlı kalmayacağı, Kürt yönetiminin kontrolündeki Erbil’e de gidebileceği ifade ediliyordu ve o dönem bu durum son derece tartışıldı. Baykal, Cumhurbaşkanı A. Necdet Sezer ve Genelkurmay Başkanı’nın da düşman olarak gördüğü ve randevu vermediği Talabani’yi “aşiret reisi” diye aşağılıyordu ve Talabani’nin PKK’ya örtülü desteklediğini ima eden Baykal, hatta Cenevre’de düzenlenen Sosyalist Enternasyonal Toplantısı’nda Talabani kürsüye çıktı diye toplantıyı terk ederek reaksiyonsini dile getirmişti. Baykal, henüz 1 ay önce yaptığı açıklamada, Talabani’yi “PKK’nın bir terör örgütü olmadığını ilan etmeme fütursuzluğu” içerisinde olmakla suçlamıştı. Talabani’nin “Türkiye’ye meydan okuduğunu” dile getiren Baykal, Talabani’nin muhatap olarak alınmasını bile istemiyordu.
NEVRUZ ATEŞİNİN ÜZERİNDEN ATLADI
2015 yılı Genel Seçimleri hazırlık sürecinde Deniz Baykal, CHP milletvekili adayı olduğu Antalya’da CHP eski Genel Başkanı Deniz Baykal, Antalya’da yakılan nevruz ateşinin üzerinden atladı. Baykal, “Barış içinde yaşamak istiyoruz. Hukuk içinde, adalet içinde, kardeşçe yaşamak istiyoruz. Taze bir başlangıç arıyoruz” cümleleriyle birliktelik mesajı verdi.

PERİNÇEK’İN ERMENİ DAVASINDA GÖZLEMCİ OLDU
2015 yılında İşçi Partisi (İP) Genel Başkanı Perinçek’in İsviçre’de 2005 yılında verdiği konferanslarda, “Ermeni soykırımı emperyalist bir yalandır” demesi üzerine İsviçre yargısınca ‘ırkçı ayrımcılık’ gerekçesiyle cezaya çarptırıldı. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) ise ‘ifade özgürlüğü’ vurgusu yaparak İsviçre’yi haksız buldu. Açılan Perinçek-İsviçre davasının temyiz duruşmasına Deniz Baykal da eski AB Bakanı Egemen Bağış ile beraber duruşmaya katılarak, yan yana takip etti. Duruşmayı CHP Genel Başkan Yardımcısı Haluk Koç ve bir grup parlamenter de izledi. Duruşma ile beraber davaya gözlemci olarak katılan Baykal bu hususta gündeme geldi.

MECLİSİ AÇMA GÖREVİNİ ÜSTLENECEK
Deniz Baykal, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde 15., 16., 18., 19., 20., 22., 23., 24. ve 25. dönem hükümetlerinde milletvekili olarak görev yaptı. 2015 Genel Seçimleri sonrasında 7 Haçünkün seçimlerinin sonrasında oluşacak parlamentoda Meclis’i açma görevini, bu seçimlerde en yaşlı milletvekili olduğu için yine Antalya’dan aday olup seçilen CHP’nin eski Genel Başkanı Deniz Baykal’ın üstlenmesi bekleniyor.

Ekleyen : - Tarih: 28 Mayıs 2017 - 7:45 PM - Okunma Sayısı :
chat, chat siteleri Google
chat, chat siteleri

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Bayan SohbetSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Mevsim Sohbet OdalarıSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Üzülme Dert Etme CanSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

aykut

28 Mayıs 2017 - 7:50 PM

Abi kısaca adam siyasi görüş kanadının en önde gelenlerinden bu görüş türkiye de ayrı düşünce özgurlugnun oldugunu ve bunun ne kadar kabul göre bildignii gösteren en önemli örnektir bence deniz baykal

eylem

28 Mayıs 2017 - 7:51 PM

Siyasi düşüncesiye bir dönem genclere ilham olmuş siyasetci bilim adamı düşünür biz seviyoruz onu ama oylarımızı veriyoruz

musemma

28 Mayıs 2017 - 7:52 PM

eski dönem chp yönetimiyle yakın zaman yönetim arasında bir bagdır deniz baykal kendilerini sahsiyetli ve karakterli bir siyasetci olarak tanıyorumSohbet haber