Doksanlar-90'lar Sohbet, Chat, Sohbet Siteleri
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Doksanlar-90’lar

Anasayfa > Güzel Yazı > Doksanlar-90’lar

Hadi bu gün sizlerle biraz nostalji yapalım. Kahvemizi alalım ve bu nostalji yazımızı yavaş yavaş okuyalım.
     Nostalji gezintimiz doksanlarda ki aile ve komşuluk ilişkiler. Hani TRT’nin saat 00:00’da İstiklal Marşı ile yayını kapadığı saatler.Sobalarımızın üzerinden kaynar suların ibriklerden ekik olmadığı günler. Babaannelerle aynı evde oturduğumuz , sohbetin ve konuşmanın daha çok olduğu dönemler… 
     ” Fatma teyze annemler size akşam oturmaya gelecekler. Müsatimisiniz ? diye soruyor annem” dediğimiz günler. Karşılığında ise samimi bir gülüşle ”Gelin evladım. Sende gel bak kurabiye yapacağım”… böyle bir dünyamız vardı doksanlarda. Kestaneler soba üzerinde , Çay soba üzeride  ve karışan o enfes okudun kokusu… Babalar iş ve askerlik konusu açarlardı, anneler birbirlerine tarif verirler veya ördükleri danlettlerin modellerini. Çocuklar ise bir köşede isim şehir gibi oyunları oynadığı seneler.
       
       Mahallede arkadaşlarımız vardı. Akşam ezanı sesi ile oyununu bırakıp evlere koşan arkadaşlarımız. ”Bak üçe kadar sayıcam vermessen karışmam! 1 – 2 – 2-5 , 2,75 … ” diyerek tehdit eden vicdanlı çocuklardık biz .  Yaz akşamları saklambaç oynardık.  Ailelerimiz de komşularla bahcede veya balkonda çay içerlerdi.  Gözlerinin bir ucu ile bizleri güderlerdi. Mısırcılar olurdu. Ne güzel kokardı onlar öyle. Yediğimiz o meybuzlar ne tatlı gelirdi bize. Tane ile satılan göfretler , veresiye yazan bakkal amcalar , sebzenin en tazesni satan manav abiler.  Birde mahallenin abileri olurdu. koruyan , kollayan ve  sünnet olacak olan çocukları ”Palta ile kesecekler” diye eşek şakası yapan  abiler. 3 metre aralıklarla taşlardan kaleler yaptığımız , top niyetine kutu kola tenekelerine vurudğumuz maçlar unutulur mu? Yoktu o zamanlar halı sahamız oralarda oynayalım. Arabaların geçtiği caddelerdi oyun alanımız.  Ah o topumuzu kesen ”kel ve bıyıklı amcalar” sizide unutmadık. ”Kızımın saçını niye çekiyon” deyip bizi kovalayan teyzlerim, sizleride çok özledim.

Bizim tabletlerimiz yoktu . Ama sağlam hemde çok sğalam dostluklarımız vardı. Bayramlar bir başka güzel olurdu. Bababım bayramda aldığı elbiseyi giymek için sabırsızlıkla beklerdim. Arefe günleri Annelerimizin temizlik telaşı , baklava telaşı. Bunlar hala devam ediyor aslında. Ama eskiden çok kalabalıktık biz.  Uzaklara taşınanlar , ahirete göç edenler  olunca eski günleri özlemle ve hasretle anıyoruz.

İlk okul birinci sınıfta  Bıdık Ali veya Cin Ali  kitapları. Hatırladınız değil mi?  Gazetelerden televizyon almak için biriktirdiğimiz kuponları hatırladınız mı ? Çok hatırladığım şeyler var. Unutamadığım! Bunların içinde en önemlisi. Samimiyet , sağlam dostluklar , fedakar aileler…  Maçların şifresiz yayınlandığı seneler. Türk Milli takımını kardeşce ve samimiyetle iznlendiği dönemlerdi. Belki paramız yoktu , belki imkanlar kısıtlıydı ama deidğim gibi smaimiyet vardı. Şimdi o samimiyetler sadece kasabalarda var. Büyük şehirler tamamen menfaat ve hrıslarla dolu.

Walkmanler… Aman Allah’ım o ne güzel bir icattı. sokakta istediğin sanatcının kasetini dinleyebiliyordun. Lakin sornadan Radyolusunuda ürettiler. Şimdi nesiller kaset ile kalem arasında ki ilişkiyi pek bilmezler dğeil mi ?  Bırakın bilmesinler bizim sırrımız olsun.

Bizim tabletimiz yoktu evet ama tetrisimiz vardı. Naber. Bizim internetimiz yoktu ama , Tom And Jery , Bugs Bunny , Susam Sokağı , Tsubasa , Dufy Duck gibi çizgi filmlerimiz vardı.

Hugo’muz vardı. ” Tolga abiye küfür eden çocuğu hala arıyoruz.”

Bedava Sohbet Siteleri‘nde ve Ücretsiz Sohbet Siteleri‘nde nostalji yazılarımız devam edecek.  Hoş sohbetler.

Ekleyen : - Tarih: 30 Mart 2018 - 3:00 PM - Okunma Sayısı :
chat, chat siteleri Google
chat, chat siteleri

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Kadınlar ne isterSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Sohbet Odaları Yetkilileri

Sohbet Odaları YetkilileriSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

sehirler sohbet ramazan bayramı

Ramazan BayramıSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

Bendeniz

30 Mart 2018 - 7:15 PM

90’lar denince aklıma ilk 9 taş gelir sonra kalemle saran kasetleri çözmeye çalışmalarımız cd cizilir diye korkardık kaset de kopar diye korkardık 90 larda korkumuz masumdu sevincimiz isteklerimiz de masumdu masum bir dönem geride kaldı ihanet ettik her yaşanılanları unuttuk paylaşmayı sevmeyi sevilmeyi vs gider böyle korsan emeklerine saglık çok güzel doksanlar olmuş :))

EceL

30 Mart 2018 - 7:22 PM

Keskelerle yasamamayi ogrendik bu geride kalan omrumnden ama inanki keske hic bitmeseydi diyebilecegim nadir zamanlardan bir kesitti 90 yillarim. Butun mahallenin kendi yaptigi voleybol netlerinde voleybol oynadigim zamanlardi. Babam ve amcalarimin yorgun isten geldiginde bile mutlaka mahalle meydanina ciktigi ve eglendigimiz zmanlardi. Dedim ya keske daha uzun kalsaydi hayatimda 90 yillar… tskler guzel yazi icin.Sohbet haber