Erkeklerin Cinsel Korkuları Sohbet, Chat, Sohbet Siteleri
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Erkeklerin Cinsel Korkuları

Anasayfa > sağlik > Erkeklerin Cinsel Korkuları

Psikoterapi uzmanı Cem Keçe, erkeklerin ilişki sırasında yaşadıkları cinsel korkuları dile getirdi.

Mükemmel bir cinsel birlikteliği hayal eden erkeklerin, ilişki sırasında akıllarından çıkaramadığı ve kendilerinden kaynaklanabilecek herhangi bir ndenden dolayı işlerin ters gitmesi gibi pek çok korkusu ve endişesi var!

”MAHŞERİN DÖRT ATLISI”

Birçok erkek, “cinsellikte mahşerin dört atlısı” adını verdiğim “suçluluk, günahkarlık, utanç ve cinsel aşağılık duygusu” nedeniyle korkularına, endişelerine ve sorunlarına ilişkin konuşmaları erkekliğine yediremez. Ancak iş cinselliğe geldiğinde kadınları da büyük bir korku sarar ve kafalarında deli sorularla yanıp durular. Bu endişeler ve korkularla hem erkeğin hem de kadının korktuğu başına gelir ve ilişkinin hazzı gazı kaçmış kola gibi olur; susuzluğunuzu giderse bile hararet yapar.

KORKULARLA YÜZLEŞMEK

Hayatta birtakım korkuları olmayan hiç kimse yoktur. Herkesin ayrıca kusurları da vardır. Kaldı ki hiç kimse mükemmel değildir ve bazı korkuların olması gayet doğaldır. Ancak doğal olmayan tek şey, bu korkuların kişiyi hayatın tadını çıkarmaktan alıkoymasıdır. Bu nedenle erkekler ve kadınlar duydukları yersiz ve anlamsız korkuları bilirlerse, bunları yatıştırmayı hatta yok etmeyi başarabilirler. İşe ilk önce erkeklerin birer makine olmadıklarını anlamakla ve özel sorunlarına karşı duyarlı olmakla başlanmalı, daha sonra aşağıda sayacağım 6 temel korkuyla yüzleşilmelidir. Çünkü sağlıksız ve mutsuz bir cinsel hayatın nedeni korkuların kendisi değil, kişinin korkularının onu yönetmesine izin vermesidir. Oysa kişi isterse bu durumu tam tersine çevirebilir; korkuları tarafından yönetilmek yerine, kendisi hakimiyeti eline alabilir. Korktuğu şeylerin çözümlerini uzakta aramak ve bir mucizenin gerçekleşmesini beklemek yerine, şimdi harekete geçmeyi seçebilir.

GEÇİCİ İKTİDARSIZLIK

Cinsel etkinlik sırasında sertleşme sağlamada belirgin güçlük çekme, cinsel etkinliği bitirene dek sertleşmeyi sürdürmeme ve sertlik düzeyinde belirgin azalma olması, yaklaşık altı aydır sürüyorsa ve bu belirtiler hem kişide hem partnerinde hem de partner ilişkilerinde klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya neden oluyorsa, bu cinsel işlev bozukluğu, cinsel kökenli olmayan bir ruhsal bozuklukla daha iyi açıklanamıyorsa ya da ağır bir ilişki bozukluğundan ya da gerginlik yaratıcı önemli başka etkenlerden kaynaklanmıyorsa ve bir maddeye veya ilaca ya da başka bir sağlık durumuna bağlı değilse o kişiye “iktidarsızlık” tanısı konulabilir. Ancak gerçek iktidarsızlıktan önce “iktidarsızlık korkusu” erkeklerin başına bela olur ve bu korku bir erkeğin karşılaşacağı en yaralayıcı korkulardan biridir. İster genç olsun, ister yetişkin, bu konuda paniğine kapılmayan bir erkek neredeyse yoktur. Oysa gerçekte hiçbir erkek her istediği zaman bu durumun üstesinden gelemez. Bu nedenle iktidarsızlığın, en sık görülen iki nedeni iktidarsızlık korkusu ve başarısız olma korkusudur.

BAŞARISIZ OLMA KORKUSU

İktidarsızlık sorunuyla yakından ilişkili olan çok yaygın bir başka korku da “performans anksiyetesi” adını verdiğimiz “başarısız olma korkusu”dur. Gerçekten de bir erkeğin penisinin sertleşmesinden yana hiçbir sorunu olmayabilir ama partneri tatmin edememe, ona yeterli olamama, cinsel aşağılık duygusundan, utançtan ve kendisinde varsaydığı cinsel eksikliklerden ötürü reddedilebileceği gibi endişeler, cinsellikle yüz yüze geldiğinde şiddetli huzursuzluklar, geçici iktidarsızlık, erken boşalma ve zamanla cinsel ilişkiden soğuma gibi sorunlara yol açabilir.

ERKEN BOŞALMA

Erkeklerin en sık görülen cinsel işlev bozukluğudur. Her partnerli cinsel etkinlik sırasında, sürekli ya da yineleyici olarak, ilişkiye girdikten sonra yaklaşık bir dakika içinde ve kişinin isteğinden önce boşalma örüntüsünün yaklaşık altı aydır sürmesi, bu belirtilerin hem kişide hem partnerinde hem de partner ilişkilerinde klinik açıdan belirgin bir sıkıntıya neden olması, bu cinsel işlev bozukluğunun cinsel kökenli olmayan bir ruhsal bozuklukla daha iyi açıklanamaması ya da ağır bir ilişki bozukluğundan ya da gerginlik yaratıcı önemli başka etkenlerden kaynaklanmaması ve bir maddeye veya ilaca ya da başka bir sağlık durumuna bağlanamaması durumunda “erken boşalma” tanısı konulabilir. Kısa süre içinde boşalma denetleme tekniklerini öğrenerek erken boşalmanın üstesinden gelmek mümkündür.

YAŞLANMA

Bilimsel araştırmalar sağlıklı bir erkeğin yaşadığı sürece cinsel aktivitesini yitirmeyeceğini ve bir şekilde cinsel yaşamına devam edebileceğini ortaya çıkarsa bile, erkeklerin çoğu saçlarının beyazlaşmasından, dökülmesinden veya göbeklerinin büyümesinden son derece rahatsız olurlar. Bunun dışında kimi erkeklerin menilerinin azalması gibi başka birtakım korkuları da vardır. Gerçekte meni üretimi her ne kadar yaşa bağlıysa da hiçbir zaman tümüyle sona ermez. Buradaki derin korku aslında yaşlanıp yatakta partneri tatmin edememekten ve artık eskisi gibi bir işe yaramama endişesinden kaynaklanır.

sehirlersohbet,nevsehir sohbet odaları,ürgüp sohbet,sohbet chat

Ekleyen : - Tarih: 25 Nisan 2017 - 8:36 AM - Okunma Sayısı :
chat, chat siteleri Google
chat, chat siteleri

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Sohbetin nabzı SehirlerSohbet ile atıyorSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Erkeklerin Çekici MeslekleriSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Neden Seni Seviyorum Demek Erkeklere Zor GelirSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

CevabınızSohbet haber