İrc nedir Sohbet, Chat, Sohbet Siteleri
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

İrc nedir

Anasayfa > İrc Komutları > İrc nedir

irc nedir :

irc nedir ? IRC veya Internet Relay Chat (Türkçe: İnternet Aktarmalı Sohbet), internette en çok kullanılan protokollerden birisiidir.İrc Nedir  1988 yılında Finlandiya’da Oulu Üniversitesi öğrencisi olan Jarkko Oikarinen tarafından yazılmıştır. Günümüzde IRC dünyanın hemen her yerindeki insanların kullandığı bir ortam haline gelmiş bulunmaktadır.

İletişim nasıl kurulur :

İki kişi arasında
IRC, asıl olarak bir sunucu ve istemciler ağıdır. mircturkce isminde bir IRC sunucusuna bağlanan kişiler, her türlü iletişimi bu mircturkce ağı üzerinden gerçekleştirirler. Kişi1, Kişi2’ye mesaj yolladığında: irc nedir
Kişi1’in mesajı → mircturkce sunucusu → Kişi2
şeklinde bir yol izlemektedir.
İrc Nedir Günümüzde kullanılan skype ve whatsup gibi üstün özelliklere sahip programlar gibi görüntülü ve/veya sesli sohbet yerine, yukarıda açıklandığı gibi, düz-metin tabanlı bir iletişim söz konusudur, IRC’de. İletişimi sağlarken arada sunucunun bulunması, eğer Kişi1 Kişi2’yi rahatsız ediyorsa, Kişi2’nin dileğine göre Kişi1’in mesajlarının daha Kişi2’ye ulaşmadan engelleyebilir.sizleri sehir sohbetleri ve değişik konulardaki sohbet ve chatler için sehirlersohbet.com adresimize bekliyoruz.

İkiden fazla kişi arasında
Tabi ki, IRC’nin bu kadar popüler olmasının sebebi iki kişi arasındaki sağlamasından çok kişiler arası iletişimi aynı anda sağlamasıdır. Bu iletişim, IRC’de #kanal olarak adlandırılmıştır. Kullanıcı birçoklu konuşmaya katılmak istediğinde, yüzlerce kanal arasından dilediğini seçer ve o kanaldaki konuşmalara dahil olmaktadır. O zaman durum şöyle olur:
Kişi1’in mesajı → mircturkce sunucusu / #kanal1sohbet (örnek ad) → #kanalsohbet tekideki tüm kişiler

Kanal yöneticilerinin görevleri nelerdir :

İki kişi arasındaki sohbet, sohbetten hoşlanmayan taraf tarafından sonlandırılabileceği gibi, ikiden fazla kişinin sohbet ettiği ortamları kanal yöneticileri sonlandırabilir. Kanal yöneticileri(kanal opları olarak da bilinir) kanaldaki kişi listesinin en üstünde, takma adlarının  yanında @ simgesine sahiptirler (@Kişi1 gibi). Bu kişiler kanalda seviyesizlik yapanları kanaldan uzaklaştırabilir, kanalda konuşabilecek kişileri belirleyebilir ya da konuyu tümden değiştirmelerini isteyebilir. Ancak, IRC keyfi bir protokol olduğundan dolayı, bir kanal yöneticisi hiçbir sebebi olmadan, sırf canı istediği için kanaldan atabilmekte veya kanalda konuşma hakkınızı elinizden alabilmektedir.sehirlersohbet.com iyi sohbetler diler.

güzel kızlarla sohbet yapmak güzel kızlarla mobil sohbet güzel kızlarla mobil chat yapmak için üniversiteli kızlarla sohbet yapmak mobil sohbet yapmak, chat, kızlarla üniversite sohbetleri yapmak rus kızlarla sohbet sehir sohbetleri yapmak için üniversite mobil sohbet üniversite mobil chat üniversiteli kızlarla mobil sohbet üniversite sohbetleri üniversite chatleri üniversiteli kızlarla mobil chat rus kızlarla mobil sohbet rus kızlarla mobil chat mobil sehir sohbetleri mobil sehir chatleri için sizleri sehirlersohbet.com adresimize bekliyoruz.sohbet ve chat kanallarımızda sohbet edebilirsiniz yeni insanlarla tanışabilirsiniz. radyoda müzik dinleyebilirsiniz.oyun kanallarımızda dilediğiniz kanalda dilediğiniz türden oyunlar oynayabilirsiniz.Güzel sohbetler dileriz.sehirlersohbet.com

Ekleyen : - Tarih: 12 Ocak 2017 - 11:03 AM - Okunma Sayısı :
chat, chat siteleri Google
chat, chat siteleri

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Radyo dinleSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Beşiktaş – Bayern Münih Maçı BiletleriSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Türk Erkekleri Parayı Bulunca Eşini DeğişirSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

CevabınızSohbet haber