İstanbul Boğazı'ndaki Gemi Yalıya Çarptı Sohbet, Chat, Sohbet Siteleri
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

İstanbul Boğazı’ndaki Gemi Yalıya Çarptı

Anasayfa > Haberler > İstanbul Boğazı’ndaki Gemi Yalıya Çarptı

Sehirlersohbet İstanbul Boğazı’ndaki Gemi Yalıya Çarptı haberi ile değerli ülkemin en güzel illerinden biri olan istanbul’un en gözde osmanlı zamanından kalan yalı yerle bir oldu . Kaza ile gerçekleşen yalı parçalanması hüzünle karşılandı .

İstanbul Boğazı’ndaki Gemi Yalıya Çarptı tarihi yalı yerle bir olurken rast gelen halk hüzünlü ve korku ile izlediler .

İstanbul Boğazı’ndaki gemi kazasında paramparça olan Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, denizden görüntülendi. Deniz Arama ve Kurtarma Birliği Yönetim Kurulu Başkanı, “Hasar çok büyük.” dedi.200 yıllık Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı yerle bir oldu

 

MADDİ ANLAMDA YALININ ÇOK BÜYÜK ZARARI VAR”

Yalıda meydana gelen hasarın boyutunun çok büyük olduğunu belirten Zamanoğlu, “Kaza, Karadeniz istikametinden gelen geminin ana makinesinin çökmesi sonucu manevra kabiliyetinin durması, elektrik sistemlerinin çökmesi, motorların stop etmesi sonucunda kontrolü kaybedip, doğrudan yalıya girmesiyle oluyor. Zarar çok büyük bir boyutta. Maddi boyutta zaten yalının çok büyük zararı var. Belki de milyon dolarlara varan bir zarar söz konusu. Bu da iki şekilde tanzim edilecektir diye düşünüyorum. Yalının mutlaka sigortası vardır. Öte yandan da geminin kendi üstüne ait başka yapılara vereceği zararı karşılayacak bir sigorta kapsamı var. Bir de bu sigorta kapsamı sayesinde de güvence altına alınacağını düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Peki Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’nın öyküsü Anlatalım bilgili tarihçilerimizin anlatımı ile Sohbet odaları takip edenlerin dikkatle okumalarını rica ederim

“İnsanın içi acıyor” diyen tarihçi Saffet Emre Tonguç tarafından aktarılıyor ..

İstanbul Boğazı’nın değiştirilmemiş nadir yalılarından biri olan Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı, boğazda yaşanan gemi kazasında büyük çapta zarar gördü.

Tarihçi ve seyahat yazarı Saffet Emre Tonguç, Malta bayraklı geminin çarptığı Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na ilişkin yaptığı açıklamada, Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’nın boğazın en güzel yalılarından birisi olduğunu ifade ederek, yalının böyle bir kazaya kurban gitmesinden dolayı üzüntü duyduğunu dile getirdi.

Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı İsmi Nereden Geliyor

Yalıya ismini veren Hekimbaşı Salih Efendi’nin, Osmanlı Devleti’nde açılan ilk tıp okulundan mezun, üç sultanın doktorluğunu yapmış çok önemli bir isim olduğunu anlatan Tonguç, “Bunların içinde 2. Mahmud ve 1. Abdülhamid de var. Salih Efendi, Sultan 1. Abdülmecid 1861 yılında tüberkülozdan öldüğünde saray başhekimiymiş.” bilgisini verdi.

 

“ÇOK BÜYÜK KAYIP, İNSANIN İÇİ ACIYOR”

Yalının, 2005 yılında “Dünyada Yapılacak 50 Muhteşem Şey” çerçevesinde “Conde Nast Traveler” dergisinde yer aldığını belirten Tonguç, şunları kaydetti:

“Boğazın değiştirilmemiş çok nadir yalılarından birisidir. Boğazda 600 yalı var, bunların 366’sı tarihi nitelik taşıyor. Bunlardan çok azı, 3-5 tanesi hala aynı aileye ait. Bu aile de yalıya çok iyi bakan, onu yaşatabilmek için bahçesinde etkinlikler yapan bir aileydi. Aynı zamanda bahçeye de çok meraklı. Orada yetiştirdiği bir gül var mesela, kendi aşıladığı bir gül türü bu, ‘Hekimbaşı gülü’ diye anılıyor. Yalı, dizilerde kullanıldı. Binbir Gece’de kullanıldı, en son da Ferzan Özpetek‘in İstanbul Kırmızısı filminde kullanıldı. Yalının zaten bir kısmı yoktu. Sadece belli bir kısmı vardı, çünkü bir kısmı restorandı. Ama en azından kalan kısmı gayet iyi muhafaza ediliyordu. İçinde orijinal hamamı olan çok nadir yalılardan birisiydi. İçinde aynı zamanda Hekimbaşı’nın şahsi eşyaları vardı. Mesela hekimlik yaparken kullandığı aletler, gömleği falan vardı, diploması vardı, bir nevi kişisel müzesiydi. Aile aynen muhafaza ediyordu. Klasik müzik konserleri organize ediliyordu yani kültürel ve sanat hayatına da katkıları olan bir yalıydı. O açıdan çok büyük bir kayıp. Tabii ki restore edilebilir ama orijinalliğini koruması o kadar zor ki, insanın içi acıyor.”

Saffet Emre Tonguç, boğazdaki Ethem Pertev ve Zarif Mustafa Paşa yalılarının da yaşanan gemi kazalarında zarar gördüğünü anımsattı.

“BU GEMİLERİN KESİNLİKLE KILAVUZ KAPTAN ALMASI LAZIM”

Gemi kazalarının yalıların başına sık gelen felaketlerden biri olduğunu ifade eden Tonguç, şöyle devam etti:

“Montrö Anlaşması’na göre Boğaz, uluslararası bir su yolu olarak kabul ediliyor. Boğazdan geçen gemilerin kılavuz kaptan alma mecburiyetleri yok. Türkiye de bu noktada bir şey yapamıyor, uluslararası bir anlaşma olduğu için. Anlaşmanın imzalandığı yıllarda gemiler bu kadar büyük değildi. Bu kadar büyük gemilerin olması, kazaların en büyük sebeplerinden. O zaman böyle bir şeyi öngörmeleri mümkün değildi. Bu açıdan anlaşmanın bazı maddelerinin revize edilmesi gerekiyor. Bu gemilerin kesinlikle Kılavuz Kaptan alması lazım.”

MAKİNASI STOP EDEN GEMİ, YALIYA ÇARPMIŞTI

Dün öğle saatlerinde Rusya’dan Suudi Arabistan‘a gitmek üzere İstanbul Boğazı’nda kuzey-güney yönünde ilerleyen Malta bayraklı “VITASPIRIT” isimli gemi, Kanlıca önlerinde gemi makinasının tamamen stop etmesi nedeniyle Hekimbaşı Salih Efendi Yalısı’na çarpmış, kazanın ardından yalı büyük çapta zarar görmüştü.

Ekleyen : - Tarih: 08 Nisan 2018 - 7:23 PM - Okunma Sayısı :
chat, chat siteleri Google
chat, chat siteleri

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Kızlarla sohbet chatSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Hülya avşar kimdirSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Çikolata diyetiSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

yalcin Sehirlersohbet

09 Nisan 2018 - 4:32 PM

Ah ah gerçekten elim bir olay 🙁Sohbet haber