Kayseri sohbet siteleri Sohbet, Chat, Sohbet Siteleri
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Kayseri sohbet siteleri

Anasayfa > Sohbet Chat > Kayseri sohbet siteleri

şehirlersohbet

Kayseri sohbet siteleri

Kayseri, İç Anadolu Bölgesi’nde bir ildir. Dünya’nın en eski kentlerinden biri olan Kayseri, klasik çağlarda Kapadokya adı verilen bölgededir. Kızılırmak’ın güneyinde bulunan bu bölge, Tuz Gölü’nden Fırat nehrine kadar uzanır. İpek Yolu buradan geçer.Kayseri şehrinin adı Latince Caesarea; Arapça şeklinden Türkçeleştirilmiştir. Eski isimleri Mazaka ve Kaisareiadır.Kayser ya da kaysar, Roma ve Doğu Roma imparatorlarına verilen Caesar unvanının İslam ülkelerinde kullanılan şeklidir. Osmanlı sultanları II. Mehmed’ten başlayarak resmi sıfatları arasında Kayser-i Rum unvanını da kullanmışlardır.
Kayseri yıllardan beri Anadolu’nun önemli ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Ticaretin yanı sıra, muhteşem Erciyes Dağı ve gelişen kış turizmi potansiyeli ve lezzetli yemekleriyle görülmeye dşayet bir orta Anadolu kentidir.
Kayseri İç Anadolu Bölgesi’nin orta Kızılırmak bölümünde, Erciyes Dağının eteklerinde modern bir il. Kuzey ve kuzeybatıda Yozgat, Kuzey ve kuzeydoğuda Sivas, doğuda Kahramanmaraş, güneyde Adana, güneybatıda Niğde, batıda ise Nevkent illeriyle çevrilidir. 34°56′ ve 36°59′ doğu boylamları ile 37° 45′ ve 38° 18′ kuzey enlemleri arasında yer alır.
2014 yılı TUİK verilerine göre Kayseri’nin nüfusu 1,322,376 kişidir. 2007 yılında 1,165,088 olan Kayseri nüfusu, 2008 yılında 1,184,386, 2009 yılında 1,205,872 ve 2010 yılında da 1,234,651 kişi olmuştur.

Kayserinin konumu
Kayserinin konumu
Kayseri İç Anadolu Bölgesi’nin orta Kızılırmak bölümünde, Erciyes Dağının eteklerinde modern bir il. Kuzey ve kuzeybatıda Yozgat, Kuzey ve kuzeydoğuda Sivas, doğuda Kahramanmaraş, güneyde Adana, güneybatıda Niğde, batıda ise Nevkent illeriyle çevrilidir. 34°56’ ve 36°59’ doğu boylamları ile 37° 45’ ve 38° 18’ kuzey enlemleri arasında yer alır.

Dünyanın en eski kentlerinden biri olan Kayseri (eski Mazaka, Kaisareia), klasik çağlarda Kapadokya adı verilen bölgededir. Kızılırmak’ın güneyinde bulunan bu bölge, Tuz Gölü’nden Fırat nehrine kadar uzanır. İpek Yolu buradan geçer. Bu nedenle her çağda bütün ulusların ilgisini çekmiş ve birçok uygarlıkların beşiği olmuştur. Kayseri, M.Ö. 4000 ile M.S. 2000 olmak suretiyle 6000 yıllık bir tarihe sahiptir. M.Ö. 2000 yıllarında Anadolu’ya gelen Hititler, Kayseri’ye 22 km uzaklıkta bulunan Kültepe (Kaniş) kentini kurmuşlardır. Kültepe, Kayseri ovasının en büyük kenti ve Anadolu’nun en büyük höyüklerinden biridir. Kültepe’nin hemen yanısıra bulunan Karum’da (Pazarkent) yapılan kazılarda bu döneme ait çivi yazısı ile çeşitli yazılı tabletler bulunmuş ve bu tabletlerden Aslinku tüccarlarla Hititli yerliler arasındaki ticari ilişkilere ait bilgiler elde edilmiştir. Kültepe, M.Ö. 4000 yılından Roma devri sonuna kadar devamlı olarak yerleşme görmüştür.

Tarih ve kültür zenginliği yanısıra ileri bir sanayi merkezi olan Kayseri’nin pastırması ve Bünyan halısı dünyaca meşhurdur. Trafik numarası 38’dir.
İsminin kökeni
Kayseri’nin eski ismi “Mazaka” bilahare “Evsebia” (Evsebela) idi. Bu şehir Roma İmparatorluğunun eline geçince İmparator Tibetius bu şehri imar etti. Üvey babası ve selefi Augustus’un hatırasına Latince “imparator kenti” manasına gelen “Caesarea” dendi. Zamanla “Kaysera” olarak anıldı. Türkler bu kenti fethedince “Kayseri” ismi ile anılmıştır. Araplar “Kaysariye” biçiminde kullanmışlardır.
Nüfusu
2000 Yılı Genel Nüfus Sayımı sonuçlarına göre Kayseri İli’nin toplam nüfusu 1.060.694’tür. Toplam nüfusun 732.410’u kentlerde, 328.284 kişi ise köylerde yaşamaktadır. İlçeler arasında Kocasinan İlçesi 321.032 nüfusu ile ilk sırayı alırken, Akkışla İlçesi 9.864 nüfusu ile son sırada bulunmaktadır. Kayseri İli, Türkiye toplam nüfusunun (67.803.927), yüzde 1, 6’lık bir bölümünü oluşturmaktadır.
Sohbet siteleri arkadaş çevresinin çoğalmasını isteyen kişiler için en uygun bir yerdir. Bunun dışında kanaatlerimizi paylaşmak açısından da kullanılan bu siteler, farklı görüşleri de bir araya getirmektedir. Bu sayede insanlar farklı kanaatdeki kişilerle de muhabbet etme fırsatı yakalamaktadırlar. Aynı zamanda bu sohbet sitelerinde oluşturulan çeşitli alanlardaki gruplar vasıtası ile aynı görüşteki kişiler aynı çatı altında bir araya gelmektedir. Bir spor taraftarı, yada sevilen bir sanatçı, bir haber grubu gibi birçok kişi yada uygulama için oluşturulan gruplarda bu grupları seven ve destekleyen kişilerin bir arada yer almasını sağlayan bu siteler vasıtası ile hoş arkadaşlıklar da oluşmaktadır.
Bu sitelerden biri olan Kayseri sohbet odaları Kayserili insanları buluşturan oldukça güvenilir bir ortamdır. Bu siteye üye olan kişiler aynı kentde yaşamanın üstünlükı vasıtası ile birbirleri ile günlük yaşamda da buluşup konuşma fırsatı yakalamaktadırlar. Kayseri sohbet odalarına genelde Kayseri’de yaşayan kişiler yada memleketi Kayseri olan kişiler üye olmaktadır. Bu sayede aynı kentde yaşamanın üstünlükı vasıtası ile ortak konuşabilecekleri nokta da bulunmaktadır.

Ekleyen : - Tarih: 07 Haziran 2017 - 9:14 PM - Okunma Sayısı :
chat, chat siteleri Google
chat, chat siteleri

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Kilo Vermek İsteyenlere TavsiyelerSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Yeni doğan bebeklerde EnfeksiyonSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

sohbet,chat

Sohbet SitesiSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

CevabınızSohbet haber