Mardin Artuklu Üniversitesi Sohbet Sohbet, Chat, Sohbet Siteleri
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Mardin Artuklu Üniversitesi Sohbet

Anasayfa > Sohbet Chat > Mardin Artuklu Üniversitesi Sohbet

şehirlersohbet

17 Mayıs 2007 tarihinde 5662 Sayılı Kanun ile kurulan T.C. Mardin Artuklu Üniversitesi  , 4000 yıllık bir tarihe dayanan coğrafyada; içinde çeşitli dil, din ve kültürel zenginlikleri barındıran Mardin şehri ve çevresinin sosyal ve kültürel ortamına katkıda bulunarak, Türkiye’de bulunan Üniversiteler ile Ortadoğu’daki üniversiteler arasında köprü oluşturmayı hedeflemektedir.

Hilal’in bereketli toprakları üzerinde kurulmuş olan Mardin, Ortadoğu’nun bütün medeni mirasıyla zenginleşmiş; her rengin, her sesin kendisine yer bulabildiği kadim kültüre sahip bir medeniyetler şehridir. Tarihte üstlendiği bilimsel ve kültürel rol ile Ümmü’l- Ulum(ilimler anası)ve Medinetu’l-Maarif(Bilgi Şehri) unvanları ile bilinen Nusaybin’de ilk Hıristiyan- Süryani Akademisi Nusaybinli Mor Yakup tarafından açılmıştır.

Nusaybin’de bulunan Mor Yakup Manastırı, Felsefe, mantık, edebiyat,geometri, astronomi, tıp, hukuk eğitiminin verildiği dünyanın ilk eğitim üniversitesi olma özelliğine sahiptir. Nisibis Akademia’nın (Nusaybin Akademisi),Deyrulzafaran’ın Kasımiye, Zinciriye gibi büyük mekteplerin Medresâ Sor’ların ilim ve irfan mirası Mardin Artuklu Üniversitesi’nde yeniden can bulmuştur.

Kuruluş kanunu ile birlikte Üniversite’de Edebiyat Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi, Devlet Konservatuarı, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü ile Sağlık Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Meslek Yüksekokulu ile Midyat Meslek Yüksekokulu kurulmuştur.

Bu akademik birimlere 10 Aralık 2009 tarihinde Türkiye’nin ilk ve tek dil enstitüsü olan Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü, 01 Şubat 2010 tarihinde Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve 29 Temmuz 2010 tarihinde Kızıltepe Meslek Yüksekokulu eklenmiştir. 05 Şubat 2010 tarihinde Fen- Edebiyat Fakültesi, Fen Fakültesi ve Edebiyat Fakültesi olarak iki fakülteye ayrılmış olup 2011 yılında İlahiyat Bilimleri Fakültesi ile Nusaybin Meslek Yüksekokulu kurulmuştur. 2015 yılında Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ile Yabancı Diller Yüksekokulu kurulmuştur.
Mardin Şehir merkezine 5 km mesafede bulunan Mardin Artuklu Kampüsü, 7 km mesafede bulunan İstasyon Yerleşkesi ve Merkezde bulunan Mimarlık Fakültesi ve Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü ile toplamda 9000 öğrenciye şehrin olanaklarından faydalanma imkânı sunmaktadır. Ayrıca Mardin’nin 5 ilçesin de üniversitenin yüksekokul birimleri bulunmaktadır.

Türkiye’nin ekonomik, kültürel ve sosyal açıdan en gelişmiş kentleri arasında yer alan ve bir çok medeniyetlere ev sahipliği yapmış mozaik kültür yapısı ile huzurlu ve hoşgörülü bir şehir olan Mardin, ideal bir öğrenci kenti olma potansiyeli ile dikkat çekmektedir.

Üniversitenin tüm yerleşkelerinin il merkezine yakınlığı ve bu yerleşkelerin tamamına yeterli sıklıkta toplu ulaşım imkânının bulunması öğrencilere büyük kolaylık sağlamaktadır.

Mardin Artuklu Üniversitesi Hakkında

Mezopotamya’nın en eski yerleşim yerlerinden biri olan Mardin ilinde kurulan Mardin Artuklu Üniversitesi, Türkiye’nin genç ve gelişmekte olan üniversiteleri arasında yer almaktadır. 2015-2016 Akademik yıl itibari ile Üniversite, öğrenim, araştırma ve uygulama faaliyetlerini; 6 Fakülte, 4 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitü, 1 Devlet Konservatuarı ve 11 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile yürütmektedir. 8000’e yakın öğrenciyi geleceğe hazırlayan Mardin Artuklu Üniversitesi, dinamik akademik kadrosu ve hızlı gelişimi ile dikkat çekerek, 420 Akademisyen ve 285 idari personel ile Türkiye’nin önemli bilim ve araştırma merkezlerinden biri olma kararlılığında ilerlemektedir.

Türkiye’nin ilk ekolojik kampüsünün oluşturulması için 2012 yılından itibaren Merkezi Kampüs Yapılanma çalışmalarını başlatan Mardin Artuklu Üniversitesi, merkezi yerleşkenin tamamlanması için büyük bir özveri ile çalışmalarını sürdürmektedir.

“Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü”nü bünyesinde bulundurma ayrıcalığına sahip olan Mardin Artuklu Üniversitesi Farklı Dillerde eğitim veren yeni fakülte ve bölümlerin kurulmasını sağlayarak Dil ağırlıklı tematik bir üniversite olma kararlılığında ilerlemektedir.

Mardin Artuklu Üniversitesi, öğrencilere akademik deneyim kazandırmanın yanı sıra sosyal, kültürel ve sportif alanlarda da kendilerini geliştirmelerini sağlayacak olanaklar sunmaktadır.

Sosyal Olanaklar

Mardin’in Artuklu Semtinde konuşlanmış olan Mardin Artuklu Üniversitesi Merkezi Kampüs Yerleşkesinde öğrencilerin sosyal ve kültürel faaliyetlerini gerçekleştirebilmeleri için; futbol, basketbol, voleybol ve koşu pisti gibi açık spor alanları, Merkezi Kültür Merkezi ve açık tiyatro sahneleri, 200 kişilik yemek salonu ile 100 öğrenci kapasiteli kantin ve kafeteryalar bulunmaktadır. Ayrıca yakın zamanda yapımı tamamlanacak olan Yarı Olimpik Yüzme Havuzu ve Sosyal Tesislerinin faaliyete konulması ile birlikte öğrencilerin sosyal ihtiyaçları büyük ölçüde karşılanmış olacaktır.

Ayrıca sosyal açıdan kendilerini geliştirmek, sahip oldukları hobileri devam ettirmek isteyen öğrenciler spor, sanat ve çeşitli dallarda kurdukları öğrenci kulüpleri ile yetenek ve becerilerini sergileme imkânı bulmaktadırlar.

Üniversitede her yıl düzenlenen bahar şenlikleri kapsamında; konserler, tiyatro gösterileri, festivaller, konferanslar, seminerler gibi bir çok etkinlik düzenlenmektedir.

Burs imkânları

Her yıl Mardin Artuklu Üniversitesi Sohbet bünyesinde öğrenim gören belirli sayıdaki öğrencilere Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından burs sağlanmaktadır. Mardin Şehrinde bulunan hayırsever işadamları tarafından belirlenen başarılı öğrencilere de karşılıksız bursların verilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca Öğrencilerin maddi imkânsızlıkların başarılarının önüne geçmesini engelleyerek kaliteli öğrenim görmelerini sağlamak amacıyla durum tespiti yapılan öğrencilere üniversite bütçesinden yemek bursu da yapılmaktadır. Yemek bursu kazanan öğrenciler kartlı geçiş sistemi sayesinde tek kartla yemeklerini yemektedirler.

Mardin Eğitim Vakfı (MARSEV) tarafından durumu olmayan öğrenciye karşılıksız burs sağlanmaktadır. Üniversite’nin İlahiyat Bilimleri Fakültesi’nde okuyan başarılı öğrencilere Mardin İlahiyat Bilimleri Fakültesi Öğrencilerine Yardım Derneği tarafından burs verilmektedir.
Öğrenci Yaşamı

Öğrenciler boş zamanlarını değerlendirmek ve kendilerini geliştirmek için üniversite bünyesinde kurulmuş olan spor takımlarında yer alabilmektedir. 38 Aktif öğrenci kulübü bulunan üniversitede öğrenciler pek çok alanda hobilerini uygulama imkânı bulabilmektedirler.

Mardin Artuklu Üniversitesi’nin genç bir üniversite olmasının avantajı olarak yeni kulüplerin sayısı sürekli artmaktadır. Ayrıca öğrenciler Mardin’in hoşgörülü yapısı ve yaşam maliyetlerinin düşüklüğü sayesinde, ilde rahat bir öğrencilik yaşamı sürebilmektedir.

Kampüs Hayatı

Şehir merkezinde bulunan üç yerleşkeden biri olan İstasyon Kampüsünde, öğrencilerin sosyal faaliyetlerini geçirebilmeleri için, kapalı spor salonu, yemekhane, kantin ve açık spor alanları bulunmaktadır.

2012 yılında faaliyete geçen ve kısa sürede yapımı tamamlanacak olan Merkezi Artuklu Kampsünde, öğrencilerin sosyal faaliyetlerini geçirebilmeleri için, açık spor sahaları, Yemekhane, öğrencilerin keyifle vakit geçirebilecekleri kafeterya ve serbest lobi düzeninde kahve salonları bulunmaktadır.

Merkezi kampüste kısa sürede faaliyete geçecek olan, Merkezi Kütüphane, Yarı Olimpik Yüzme Havuzu ve Sosyal Tesis ile Merkezi Yemekhane ve Çarşı binalarının kullanıma açılması ile öğrencilerin sosyal etkinlik ihtiyaçları büyük oranda karşılanmış olacaktır.

2015-2016 Akademik Yılı İtibari ile Eğitim-Öğretimde Hizmet Veren Yerleşkeler

İstasyon Kampüsü:

Mardin Meslek Yüksekokulu
Kızıltepe Meslek Yüksekokulu
Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi

Merkezi Artuklu Kampüsü:

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
Sağlık Yüksekokulu
Edebiyat Fakültesi
Sosyal Bilimler Enstitüsü
Güzel Sanatlar Fakültesi
İlahiyat Bilimleri Fakültesi
Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
Merkezi Laboratuar
Merkezi Kültür Merkezi
Yabancı Diller Meslek Yüksekokulu
Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu

Antik Mardin Kampüsü

Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
Fen Bilimleri Enstitüsü
Nusaybin Meslek Yüksekokulu

İlçelerde Bulunan Meslek Yüksekokulları:

İstasyon semti (Kızıltepe MYO, Mardin MYO ve Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
Midyat İlçesi, Midyat Meslek Yüksekokulu
Ömerli ilçesi, Ömerli Meslek Yüksekokulu
Savur ilçesi, Savur Meslek Yüksekokulu

REKTÖRLÜĞE BAĞLI BİRİMLER

Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi Bölümü
Türk Dili Bölümü
Yabancı Diller Bölümü

Rektörlük Ek Binası

Türkiye’de Yaşayan Diller Enstitüsü
Fen Fakültesi
Devlet Konservatuarı

UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZLERİ

Yaşam Boyu Eğitim Uygulama Ve Araştırma Merkezi

Anlaşmazlık Çözümü Ve Birlikte Yaşama Kültürü Uygulama Ve Araştırma Merkezi

Uzaktan Öğretim Uygulama Ve Araştırma Merkezi

Kariyer Geliştirme Ve Araştırma Merkezi

Türkçe Öğrenim Ve Araştırma Merkezi

Küresel Toplumsal Cinsiyet Uygulama Ve Araştırma Merkezi

Tohum Biyolojisi Ve Genetik Araştırma Merkezi

Okul Öncesi Eğitimi Uygulama Ve Araştırma Merkezi

Kudüs ve Filistin Araştırmaları Merkezi

Mardin Araştırma ve Uygulama Merkezi

İstatistik Ölçme ve Değerlendirme Uygulama ve Araştırma Merkezi

Ekleyen : - Tarih: 12 Haziran 2017 - 9:41 AM - Okunma Sayısı :
chat, chat siteleri Google
chat, chat siteleri

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Hollanda Sohbet SiteleriSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Midye Baklava TarifiSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Web sohbetSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

CevabınızSohbet haber