Müzik ruhun gıdasıdır Sohbet, Chat, Sohbet Siteleri
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Müzik ruhun gıdasıdır

Anasayfa > Güzel Yazı > Müzik ruhun gıdasıdır

M Ü Z İ K   R U H U N  G I D A S I D I R

Müzik  kimi etkilemez ki? Her insanın  gönlüne çok hoş gelen bir müzik türü vardır mutlaka. İnsanın yetişmiş olduğu çevreye göre, kültürene ve eğitimine göre beğenmiş olduğu, hoşlanmış olduğu  müzik türü ve tarzı vardır ki  bu zamanla , mekanla  ve yaşla  değişebilmektedir. İnsan psikolojisi devamlı değişken bir haldedir: bazen   duygusal oluruz , iyi niyetli, neşeli  ve dışa dönük bazen da karamsar, kötümser, ümitsiz ve içe dönük oluruz. Yani  insan bazen bir göl gibi  sakin ve durgun bazen da fırtınanın içindeki deniz dalgaları gibidir içi coşup kabaran yerinde duramayan  bir varlıktır.

Müziğin bizdeki etkisi acaba nasıldır acaba? Yani bizim  içinde bulunmuş olduğumuz  ruh   halinden  dolayı  dinlediğimiz müziği  mi seçiyoruz acaba? Yoksa hoşumuza  gitmiş olan,  bizi neşelendiren, hep dünya zevkleri ve nimetlerine yönlendiren müziğin mi etkisinde kalıyoruz belkide? Ya da içinde bulunduğumuz psikolojik durum bilinç altımızı devreye sokarak, bizi ona uygun müziği dinlemeye mi yönlendiriyor acaba?

Bu soruların cevabını herkes kendine göre düşünerek  bulması mümkün. Bir de taş kalpliler vardır. Bunları hiçbir müzik türü etkilememektedir. Müziği gürültü olarak görürler: ” Kapatın  şu zırıltıyı , kafa beyin kalmadı, başımız şişti, ne anlıyorsunuz bu müzikten diyenler olabilir“. Bunlar her türlüğü ses , müziğe karşı gelmektedirler. Bazıları daha da ileri giderler; müzik aleti çalmanın günah olduğunu, kadın sesinin günah olduğunu söyleyerek işin dini boyutunda  yetkili alimmiş gibi fikir ileri sürmektedirler. Hicrette  Medineliler Peygamber Efendimizi (sav)  tef çalarak karşılamışlardır. Ayrıca bir düğünde  tef çalarak eğlenenleri  durdurmak isteyenlere  “bırakınız eğlensinler,  düğündür eğlenmek haklarıdır” diye konuşmuştur.

Yüce Allah(C.C) “insanı balçıktan yarattım ve kendi ruhumdan  üfledim”  diye buyurmaktadır. “Ol-KÜN” demiş alem yaratılmıştır. Bu, “ol” emri  ses dalgalarının ritmiyle oluşmuş ve bizdeki müzik etkisini  mi yaratmıştır acaba diye düşünebilmemiz mümkündür, tabii ki herşeyin en iyisini en doğrusunu doğrusunu Allah bilir. İşte ruhlar aleminde Yaratanından  ayrılıp bu dünyaya gönderilmiş olan  insanoğlu ,hep ona kavuşma özlemi içinde  hasretle o günü yani kavuşma gününü beklemekte ve kendisine  Allah’ı hatırlatacak şeylerle uğraşmaktadır. Bu ibadet olur, müzikle olur, sanatla  olur vs.

mobil sohbetler mobil chatler sehir sohbetleri ve sehir chatleri üniversite sohbetleri üniversite chatleri yapmak için mobil sehir sohbetleri mobil sehir chatleri sizleri sehirlersohbet.com adresimize bekliyoruz.

Ekleyen : - Tarih: 08 Şubat 2017 - 12:07 AM - Okunma Sayısı :
chat, chat siteleri Google
chat, chat siteleri

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz
Şehirler Sohbet

Hamur Açma TeknikleriSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

sehirler sohbet

Bir garip hikaye Bölüm 2SehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Forum sohbetSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

Cevabınız

ASLI

08 Şubat 2017 - 8:14 AM

Bence o anki ruh halimiz neyse ona gore muzik secip dinliyoruz.Moralimiz bozukken muzigin ritmine moralimiz iyiken sozlerine dikkat ediyoruz. Muzik ruhun gidasidir.

Nehir

08 Şubat 2017 - 8:17 AM

Hep mideler doyacak degil tabiki ruhumuzuda dogurmak gerek muzik ruhun gidasidir. Kulaga hos gelen tum muzikler dinlenir.

BeSte

08 Şubat 2017 - 8:42 AM

Bence de müzik seçimimiz kesinlikle ruh halimize bağlı… Ben neşeli olduğum zamanlar da türkü dinlerim… Yorgun veya canım sıkkın olduğunda uzanır kulaklığı takar klasik müzik dinlerim… Müziği gürültü olarak görenlere Zaaaaaaaaaaaaaaa 😀
<3

Armagan

08 Şubat 2017 - 6:53 PM

Müzik ruhumuzu yansıtır;özlemde, sevgide hasretlikte , üzüntüde, sevinçlerde ,ayrılıklarda müzikle yaşarız herbirisini..Genç küçük yaşlı herkesime hitap eden bir müzik türü mutlaka var ve her yaşta zevkle dinlediğimiz müzikler bunlar…Dinlemeye de devam diyorum kendi adıma.. Kaan emeğine sağlık müziksiz kalmadan yazılarına devam 🙂Sohbet haber