Sağlıklı oruç tutmak mümkün Sohbet, Chat, Sohbet Siteleri
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Sağlıklı oruç tutmak mümkün

Anasayfa > Kadınca > Sağlıklı oruç tutmak mümkün
saglikli oruc tutmak

saglikli oruc tutmak

Ramazan nefsin sınandığı, yeme konusunda irade gösterdiğimiz özel bir ay. Tüm beslenme alışkanlıklarımız değişir. Ancak yılın 11 ayından farklı beslenip, alışkanlıklarımızı değiştirmemize vücudumuz her zaman olumlu tepki vermez. Vücüdumuzun 30 gün boyunca yemek ve uyku düzenine daha hızlı uyum sağlaması için bireylerin çok dikkatli olması gerekiyor. Sağlıklı bir ramazan geçirebilmek için nerlere dikkat etmeniz gerekiyor, Medline Sorumlu Müdürü Dr. Koray Akay’dan dinliyoruz:

Özellikle çok sıcak günlere denk gelen Ramazan’da oruç tutmak ne zaman tehlike gösterebilir?

Oruç tutarken Uzmanların uyarılarını mutlaka dikkate almalısınız. Aksi takdirde oruç tutmak ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Özellikle kalp, şeker ve tansiyon gibi kronik rahatsızlığı bulunanlar, oruç tutarken daha dikkatli olmalı. Artan sıcakların etkisiyle mevcut rahatsızlıkların tetiklenmemesi için uzmanların tavsiyeleri hayati önem taşıyor.

En önemli koşul; sahura kalkmak

Sahura kalkmadan oruç tutmak aç kalma süresini uzatır ve metabolizmanızı yavaşlatır. Halsizlik ve baş ağrısı gibi rahatsızlıkları beraberinde getirir. Bu nedenle oruç tutan kişiler mutlaka sahura kalkmalı. Sahurda yemekler, yavaş yavaş ve sindirilerek yenmeli. İftar ve sahurlarda yağlı, baharatlı ve acı yemek çeşitlerinden uzak durulmalı. Ramazanda mümkün olduğunca hafif yemelisiniz. Öğünlere hafif bir kahvaltı veya çorbayla başlamak idealdir. Sonrasında bol sulu, sebze içeren, az yağlı bir öğünle devam edilmeli.

Sahurda ağır yemek gün boyu tok tutar mı?

Sahurda fazla ve ağır besinler tüketmek kişiyi gün boyu tok tutmaz. Bu düşünce orucunuzu daha da zorlaştırır. Kan şekerini yükselten ve yoğun karbonhidrat içeren gıdalar daha erken acıkmanıza neden olur. Sıvı gıdaların yanında ölçülü yenen yumurta, peynir, sebze ve lifli gıdalar kan şekerini dengeli tutar ve acıkmayı geciktirir. Bunların yanında ramazan boyunca protein ve kalsiyumu zengin yoğurt veya ayran tüketmek bir hayli önemlidir.

Su içmeyi unutmayın!

Yaz sıcaklarından doılayı daha fazla terlemeniz de sıvı kaybını artırır. Bu nedenle özellikle bu dönemlerde su tüketimine ağırlık verilmeli. İftardan sahura kadar en az 8-10 bardak su tüketilmeli.

İftar ve sahur arasına 2 öğün ekleyin

Sağlıklı bir beslenme normal şartlarda 5 veya 6 küçük öğünden oluşur. Ramazanda ise beslenme alışkanlığı sahur ve iftardan oluşan 2 ana öğüne düşer. İftardan uykuya gidene kadar araya ek öğünler eklemek, yaşanabilecek olumsuzlukları ve metabolizmanın yavaşlamasını engeller.

Ramazan’da sporu ertelemeyin!

Sağlık için spor yapmak da sağlıklı beslenmek kadar önemlidir. Bu nedenle ramazan boyunca oruç tutan kişiler kendilerini yormak istemez. Fakat iftardan yaklaşık 2 saat sonra vücudu çok yormadan yürüyüş yaparsanız daha sağlıklı bir ramazan geçirirsiniz.

Ekleyen : - Tarih: 21 Haziran 2016 - 11:37 AM - Okunma Sayısı :
chat, chat siteleri Google
chat, chat siteleri

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Amerika Suriye’yi VurduSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Çiğ börek tarifiSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Kilo Vermek İsteyenlere TavsiyelerSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

CevabınızSohbet haber