Şehir İsimleri Nereden Geliyor? Sohbet, Chat, Sohbet Siteleri
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Şehir İsimleri Nereden Geliyor?

Anasayfa > Sohbet Chat > Şehir İsimleri Nereden Geliyor?

Sehirlersohbet Şehir İsimleri Nereden Geliyor? isminden de anlaşıldığı üzerine sehirlersohbet sizin memleketin hikayesini yazacağım. Merak eden tüm sohbet kullanıcılarımız sehir isimlerinin nereden geliyor dediğin de sizin memleketin bakalım hikayesi nedir ?

ADANA

Adana da bulunan sohbet kullanıcılarımız adanasohbet yazarak sehirlersohbet sitemiz de bulunan memleketi olan adana şehri’nin isminin nereden geldiğini öğrenebilir .

Adana’ yı kimlerin nasıl kurdukları konusunda elde kesin bilgiler yoktur. Ancak, Bizans’ lı Etien’ in ilettiği bir söylenceye göre, Uranus’ un oğulları Adanos ve Saros, Tarsus’ la savaşarak burayı ele geçirmişler. Bunlardan Adanos kente ( Adana ) Saros’ta ırmağa (Seyhan) adını vermiş.

ANKARA

Ankara da bulunan Sohbet kullanıcılarımız Ankarasohbet yazarak sehirlersohbet sitemiz de bulunan memleketi olan Ankara şehri’nin isminin nereden geldiğini öğrenebilir .

İslam kaynaklarında Ankara’nın adı Enguru olarak geçer. Kimilerine göre Ankara sözü Farsça “Üzüm” anlamına gelen Engür’den, ya da Yunanca’da Koruk anlamına gelen”Aguirada’dan türemiştir. Bazılarına Hint-Avrupa dillerindeki “Eğmek” anlamına gelen Ank ya da Sankskritçe de; “Kıvrıntı”, anlamına gelen ankaba’dan veya Latince’den çengel anlamına gelen uncus’dan türediği ileri sürülmektedir. Frig dilinde Ank “engebeli, karışık arazi anlamına gelir.” Şehrin diğer isimleri; Ankyra, Ankura, Ankuria, Angur, Engürlü, Engürüye, Angare, Angera, Ancora, Ancora ve son olarak Ankara şeklini almıştır.

TRABZON

Trabzon da bulunan Sohbet kullanıcılarımız Trabzonsohbet yazarak sehirlersohbet sitemiz de bulunan memleketi olan Trabzon şehri’nin isminin nereden geldiğini öğrenebilir .

Trabzon, kendine özgü tınısını en çok koruyan şehir isimlerinden. Trabzon adı Pontus Rum Devletinde kullanılan şehrin orijinal adı olan ve dört köşe anlamına gelen “Trapezus” sözcüğünden gelmektedir. Lazlar Trapuzani, Gürcüler Trapizoni derken, Osmanlı ve Persler şehre Tara Bozan demişlerdir. İsim ufak söyleniş farklılığı olsa da günümüze kadar Pontus devrindeki adı ile Trabzon olarak gelmiştir. Trabzon Şehir İsimleri Nereden Geliyor?

Tekirdağ da bulunan Sohbet kullanıcılarımız Tekirdağsohbet yazarak sehirlersohbet sitemiz de bulunan memleketi olan Trabzon şehri’nin isminin nereden geldiğini öğrenebilir .
Adını, kıyı boyunca uzanan Tekirdağlarından almıştır.
MERSİN
Mersin de bulunan Sohbet kullanıcılarımız Mersinsohbet yazarak sehirlersohbet sitemiz de bulunan memleketi olan Mersin şehri’nin isminin nereden geldiğini öğrenebilir .
Mersin’e Mersin denilmesinin sebebi şimdiki Mersin Şehrinin yakınlarında eskiden MERSİNLİ adında bir aşiret varmış. Bu aşiret Türkistan’dan gelen aşiretlerdenmiş. MERSİN adı ile Anadolu’da daha yedi, sekiz tane köy vardır ki, MERSİN adı bu Mersin adındaki Türk Oymağının adına göre konmuştur. Mersin Şehir İsimleri Nereden Geliyor?

 

Ekleyen : - Tarih: 30 Ocak 2018 - 9:12 PM - Okunma Sayısı :
chat, chat siteleri Google
chat, chat siteleri

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

beriL ile Kahve Tadında SohbetSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Beşiktaş – Kayserispor Maç ÖzetiSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Kadınların Eline Bunları Asla VermeyinSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

CevabınızSohbet haber