Sohbetin faydaları Sohbet, Chat, Sohbet Siteleri
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Sohbetin faydaları

Anasayfa > Sohbet Chat > Sohbetin faydaları

Sohbetin faydaları

Şehabeddin Sühreverdî k.s. (12. yy):
“Sohbet, insanın iç aleminin gözeneklerini açar. Sohbetle insan, hadiselerin hakikatini kavrar.
Belanın ne olduğunu ona uğrayan bilir, denmiştir. İnsanın iç dünyasının kuvvet kazanması, ilminin sağlam olmasıyla mümkün olur. Sadakatinin kuvvet kazanması ise, onun bir takım bela ve musibetlerle karşılaşması ve hadiselerden imanla çıkmasıyla mümkün olur.
Bütün bunlar sohbetle, dostlukla, dayanışma ve yardımlaşma ile oluşur. Bunlarla gönlün kuvvetleri güç kazanır, ruhlar huzur ve sükun bulur. Allah’a yönelmenin yolunu bulur ve O’na yönelir.
Bunun örneği seslerde görülür. Sesler biraraya gelip birleşince daha gür olarak çıkar ve etraftaki engelleri aşar ve yayılır.”
Ahmed Ziyaüddin Gümüşhanevî k.s. (19. yy):
“Sohbetin üç yararı vardır. Birincisi, hayır ehli kişilerle sohbette(sehirlersohbet.com) bulunmak, Hak yolcusunu eski haline dönmekten ve tembellikten alıkoyar, onu kötülük prosedürekten uzaklaştırır. Kötülüklerden uzaklaşmak onu kötülük prosedürekten kurtarır. İtaate yakın olmak ise nefse hakim olmaya gdolayır. Böylece, sohbetin bereketi ve ruhaniyetin kuvveti, Hak yolcusunun işlerini basitlaştırır.
İkincisi, kalplerin anlaşılması yalnızca sohbetle mümkün olur. Sohbetin tadını alan ve sohbetle hallenen kimseye diğerları tesir edemez. Huy, farkına varmadan diğer huyun tesiri altında kalır. Kişi dostunun dini üzeredir, mümin müminin aynasıdır. Aynada görülenler, o aynaya bakanların da görüntüsüdür. Bunun için Şazelî ve Nakşibendîler sohbete çok önem verirler. Biliniz ki, iki kişi arasında sohbeti çeken şey, ortak hisler ve mensubiyettir. İnsanların bazıları kendilerini bazı insanlara yakın hissederler. Yani her topluluk kendisine bir sohbet halkası kurar.
Üçüncüsü, Hak yolcusu kendi nefsiyle de imtihan edilmektedir. Kendi başına kaldığı zaman şeytanın bir takım hayal, kuruntu ve bâtıl itikatlarla onu kandırması çok basit olur. Bu kandırma yolları sorunlu kanaatler, tembellik, hile, kudret, din dışılık, istidraç türü şeyler de olabilir. Şeytan, tüm bunları kişinin önüne atarak, bunları ona doğruymuş gibi gösterebilir. Bunun içindir ki, Hak yolcusunun kesinlikle bir mürşidi olması gereklidir. Ancak o zaman bu düşük hallerden kurtulup doğruyu bulabilir.”
Abdülkadir Geylânî k.s. (11. yy):
“Kişinin kardeşleriyle sohbeti, kardeşlerini kendine tercih etmek, cömertlik ve mertlik göstermek, onları bağışlamak ve hizmet şartıyla… Yani hiç kimse üzerinde hak iddia etmeden, hiç kimseden hak istemeden ve hernet üzerinde hakkı olduğunu düşünerek onlarla bir arada bulunmak demektir.
Dedikleri ve yaptıkları şeylerde onlara makul tavır göstermek, kendi aleyhine de olsa daima onlarla beraber bulunmak, sofi kardeşleriyle sohbet etmenin edeplerindendir.
Onların lehinde mazeret gösterir, onları mazur görür. Onlara muhalefet etmeyi, onlardan uzaklaşmayı, onlarla mücadele etmeyi ve sert davranmayı terk eder. Ayıplarını görmezden gelir.
Kardeşlerinin kalplerindeki sevgiyi kaybetmemeli ve onların istemedikleri şeyleri yapmaktan daima kaçınmalıdır.
Kardeşlerden biri ona gücenecek olsa, dargınlığının sona ermesi için ona iyi davranmalı, dargınlığı bitmediği takdirde bu dargınlık sona erinceye kadar ona ihsanını artırmalı ve iyi davranışını devam ettirmelidir.”

Ekleyen : - Tarih: 04 Haziran 2017 - 12:14 PM - Okunma Sayısı :
chat, chat siteleri Google
chat, chat siteleri

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Bilecik sohbet siteleriSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Kocam Beğendi YemeğiSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Bursa sohbet siteleriSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

CevabınızSohbet haber