Sünneti Yasaklayan İlk Avrupa Ülkesi Sohbet, Chat, Sohbet Siteleri
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Sünneti Yasaklayan İlk Avrupa Ülkesi

Anasayfa > Haberler > Sünneti Yasaklayan İlk Avrupa Ülkesi

Sehirlersohbet Sünneti Yasaklayan İlk Avrupa Ülkesi son dakika olarak gelişen bir haber değerli müslüman,din kardeşlerimiz ile paylaşmak istedik.

Sohbet odaları okurlarımızın da bilgisi olması bakımından önemli bir haber olan sünneti yasaklayan ilk avrupa ülkesi gitmeden , önce mutlaka bu bilgi her müslümanın bilmesi gerekmekte dir

Müslümanlar tedirgin çünkü Sünneti yasaklayan ilk avrupa ülkesi İzlanda olmaktadır

İzlanda erkeklere sünneti yasaklayan ilk Avrupa ülkesi olmaya hazırlanırken, bu durum hem Müslümanlar hem de Yahudiler tarafından sürdürülen yeni bir inanç özgürlüğü tartışmasına yol açtı.

İzlanda parlamentosuna sunulan ve sünneti yasaklayan yasa tasarısı, yasağı ihlal edenlere 6 yıl hapis cezası öngörüyor. Buna tek istisna olarak da “sünnetin tıbbi olarak gerekli olduğu durumlar” öngörülüyor.

İNANÇ ÖZGÜRLÜĞÜNE SALDIRI

Tasarı, Yahudi ve Müslüman toplumlarının İzlanda’da yaşamasını imkansız hale getirecek bir düzenleme olarak gören dini liderlerin sert tepkisini çekerken, Avrupa Birliği içindeki Katolik kilisesinin başkanı Kardinal Reinhard Marx tasarıyı, “İnanç özgürlüğüne tehlikeli bir saldırı” diye tanımladı ve “Sünnetin suç sayılması çok ağır bir düzenleme ve derin endişe uyandırıyor” diye konuştu.

İSLAMOFOBİYİ BESLEYEBİLİR

Bir çok Yahudi ve Müslüman, sünnet konusunun tıpkı dini giysiler ve hayvan kurban etme geleneği gibi anti-semitizm (Yahudi düşmanlığı) veya İslamofobi tarafından araçsallaştırılabileceğinden endişe ediyor.

Dünya çapında bakıldığında her üç erkekten birinin -büyük çoğunluğu kültürel ve dini nedenlerle olmak üzere- sünnetli olduğu tahmin ediliyor.

GEREKÇESİ ÇOCUK HAKLARI İHLALİ OLMASI

İzlanda’da sünneti yasaklayan yasa tasarısında “sünnetin erkek çocuklarının haklarının ihlali olduğu ve Birleşmiş Milletler çocuk hakları sözleşmesine aykırı olduğu” söyleniyor. Tasarının gerekçesinde erkek sünneti, çoğu Avrupa ülkesinde hali hazırda yasaklanmış bulunan kadın sünnetine benzetiliyor.

TEHLİKELİ OLDUĞU İDDİA EDİLİYOR

Tasarıda ayrıca sünnetin anestezisiz uygulandığı ve çoğunlukla steril olmayan ev ortamlarında, tıbbi eğitim görmemiş dini liderler tarafından yapıldığı da kaydediliyor ve bütün bunların enfeksiyon ve bazı durumlarda ölüme varan sonuçları olabileceği belirtiliyor.

İzlanda tasarısında anne babaların çocuklarına dini rehberlik yapabileceği kabul ediliyor ama bu hakkın “hiç bir zaman çocuğun haklarını ihlal etmeye kadar varamayacağı” kaydediliyor.

Tasarıda dini veya kültürel sebeplerle sünnet olmak isteyen erkeklerin, “her yönüyle nasıl bir şey yaptırdıklarına akıllarının erdiği bir çağa geldiklerinde” sünnet olmaya karar verebilecekleri de öngörülüyor.

Ekleyen : - Tarih: 19 Şubat 2018 - 7:53 PM - Okunma Sayısı :
chat, chat siteleri Google
chat, chat siteleri

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Antalyaspor-KayseriSpor Maç ÖzetiSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Kızlarla mobil sohbetSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Patatesli Kıymalı Kol BöreğiSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

CevabınızSohbet haber