Menü
Kategoriler
Tarık akan kimdir?
16 Eylül 2016 Biyografi
tarık akan

tarık akan

Tarık akan kimdir?

Tarık akan; 1970’li yıllarda oynadığı filmlerle adından sıkça söz ettirmiştir. Boyu, giyinişi ve saç stili ile 70’li yıllara damgasını vurarak Yeşilçam’ın büyük jönleri arasına adını yazdırmıştır. Yeşilçam’ın “cici çocuğu” olarak bilinen Akan, 1977 yılında Zeki Ökten’in yönetmenliğini üstlendiği başrollerini Melike Demirağ ve Tuncel Kurtiz ile paylaştığı Sürü adlı filmde oynamıştır. 70’li yıllardaki tarzından uzak ve artık genelde bıyıklı olarak film çekmiştir. Sürü adlı film ile çok büyük başarı sağlamıştır. Ardından 1978 yılında Cüneyt Arkın ile beraber başrol oynadığı Maden adlı film ile artık her türlü filmde oynayabileceğini kanıtlamıştır. 1982 yılında Şerif Gören ve Yılmaz Güney’in yönettiği efsane olan Yol filmi ile çok büyük başarı elde etmiş ve dünyaya adını duyurmuştur. Film 1982 yılında Cannes Film Festivali’nde Altın Palmiye ödülünü alan tek film olmuştur ve Akan, En İyi Erkek Oyuncu kategorisinde aday olmuştur. 1990 yılında başrolünü oynadığı Karartma Geceleri adlı film Yeşilçam’ın klasikleri arasında yer almıştır. Tarık Akan, Altın Portakal Film Festivali adlı ödül yarışmasında yedi ödül alan tek erkek oyuncudur.

Sehirlersohbet.com olarakta rahmetle andıgımız Tarık akan bir çok görsel filmler bırakmıştır.

Doğum Tarık Tahsin Üregül
13 Aralık 1949
İstanbul, Türkiye
Ölüm 16 Eylül 2016 (66 yaşında)
İstanbul, Türkiye
Ölüm sebebi Akciğer Kanseri
İkâmet Bakırköy
Milliyet Türk
Diğer adı Tarık Tahsin Üregül
Tarık Akan
Vatandaşlık Türkiye
Etkin yıllar 1970-2016
Meslek Aktör, film yapımcısı
Boy 1,92 m (6 ft 31⁄2 in)
Tanınma nedeni Canım Kardeşim
Hababam Sınıfı
Ah Nerede
Sürü
Yol
Karartma Geceleri
Evlilik(ler) Yasemin Erkut (1986-1989)
Çocuk(lar) 3
Ödülleri Altın Portakal Film Festivali
Altın Kelebek Ödülleri
Berlin Uluslararası Film Festivali
Adana Altın Koza Film Festivali
Sinema Yazarları Derneği Ödülleri
Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği Ödülleri

Yeşilçam’ın usta ismi Tarın Akan, 66 yaşında akciğer kanseri sonucu yaşamını yitirdi. 111 film ve 4 dizide rol alan ünlü oyuncu, 1982’de Cannes’da ‘En İyi Erkek Oyuncu’ adayı olurken, 1985’te Berlin Film Festivali’nde ‘Gümüş Ayı Mansiyon Ödülü’nü almıştı.

"7" Comments
  1. Türk filmleri vazgecilmez jönü tarık akan vefat etmiş cok üzüldum herkez bir gün ölücek kalanlara sabırlar diliyorum

  2. Adam yakışıklıydı onun icin sabahlara kadar filmlerini az izlemedim …. :((

  3. Kız tavlama işinde idolumüzdun be abi bizi üzdün tarık abi allah rahmet etsin be abiii…..

  4. offf offf bir yeşilçam kahramanıda gitti allah rahmet etsin…

  5. Abi türk sinemasının olmazlarındandı tarık akan biyografisini begendim az ve öz olmuş yazan mekanı cennet olsun büyük sinema oyuncularını böyle ebedileştirmek onları yad icinde anmak için güzel şeyler bunlar ne demişler söz uçar yazı kalır demişler be agaaaaa …

  6. Ya iste sen vatan haini olursan Allah da bi hastalik verir sonrada alir bundan sonrasini artik orda nasi geciriyosun bizlere kapali ..

  7. Karaciğer kanseriydi zaten kendini herkese kapatmıştı. Yalnız doğustan zengin olan adam herseyi gördü gecirdi cokda üzülmemek lazım neyse allah rahmet eylesin .

Bir cevap yazın
*