Yenidoğan Bebek Beslenmesi Sohbet, Chat, Sohbet Siteleri
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Yenidoğan Bebek Beslenmesi

Anasayfa > Kadınca > Yenidoğan Bebek Beslenmesi

Yenidoğan Bebek Beslenmesi

 

Yenidoğan bebekler doğduklarında yenidoğan reflexlerine sahiptirler.Bunlardan biri de emme reflexi, bu reflex bebeğin beslenmesini sağlayacaktır.Bebek ile anne arasindaki bağı kuvvetlendirmek ,süt salgısını arttırmak ve bebeğin vucut ısısını korumak amacı ile bebek doğar doğmaz anne memesine tutturulmalıdır.Ayrıca bu işlem sırasında salgılanan oksitosin anne rahminin çabuk toplamasını da sağlayacaktır.
Yenidoğan bebeği sık sık emzirmek gerekmektedir.Etkin bir emzirme olması için meme ucu ve etrafındaki koyu kısmı da bebeğin alması sağlanmalıdır.Etkin emzirme olmazsa bebek yeterli beslenemez ve meme başı çatlakları oluşur.
ilk günlerde anne sütü daha koyu kıvamlı sarımsı turuncu renkte olur , ve immunglobulinleri daha yoğun içerir ,ilk emme ile birlikte bu immunglobulinler sindirim sistemini kaplar, böylece enfeksiyonlara karşı direnç oluşur.
ilk 24 saat yenidoğan açlığa daha dirençlidir.Ancak enfeksiyon , erken doğum ,hipoksi, annede diyabet , düşük doğum ağırlığı gibi hastalık durumlarında bu yeterli olmayacaktır.
Yenidoğan bebeği en az 3 saatte bir beslemek gerekmektedir.Sadece anne sütü alanlarda ise bu süre daha kısa tutulabilir.
Anne sütü her zaman bebek için ilk tercihtir ancak , bebek az idrar çıkarıyorsa , idrarında kırmızı pembe bezine bulaş oluyorsa ,cildi ve ağzı kurumuşsa ,cilt çekilip bırakıldığında hemen eski halini almıyorsa bebeğin beslenmesi yetersizdir .Anne sütü sağılıp miktarına bakılmalı ve 1 numaralı formula mama ile takviye edilmeli.Bu durumlar mevcutsa en yakın hastaneye götürülüp bebeğin tahlillerine bakılmalıdır.
Bebek yeterli beslenemezse kandaki sodyum , creatin değerleri artabilir , beyin kanaması , beyin ödemi veya böbrek yetmezliği gibi durumlarla bebeğiniz karşı karşıya gelebilir.

Etiketler : , , ,
Ekleyen : - Tarih: 08 Temmuz 2016 - 7:22 PM - Okunma Sayısı :
chat, chat siteleri Google
chat, chat siteleri

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Diriliş Ertuğrul İzleyicilerle BuluşuyorSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Ankara sohbet siteleriSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Mutlak SeveceksinSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

CevabınızSohbet haber