Zoguldak Sohbet Siteleri Sohbet, Chat, Sohbet Siteleri
Şifreniz yoksa boş bırakabilirsiniz
mirc indir

Zoguldak Sohbet Siteleri

Anasayfa > Sohbet Chat > Zoguldak Sohbet Siteleri

Zoguldak Sohbet Siteleri

sehirlersohbet

 

Zonguldak Karadeniz Bölgesi’nin Batı Karadenizbölümünde yer alan il. Güneyden Bolu
, Çankırı, doğudan Bartınve Kastamonu illeri, batıdan ise Karadenizile çevrilidir. Türkiye’nin kömür yatağıdır. Trafik numarası 67’dir.

Zonguldak, Zonguldak ilinin merkezi olan şehirdir. Karadeniz kıyısında bulunan şehir, özellikle limanıyla Türkiye’nin Karadeniz ülkeleriyle arasındaki deniz ticaretinde önemli bir yere sahiptir. Ayrıca Türkiye’nin en zengin taşkömürü madenlerini barındırır. Şehrin nüfusu 2008 yılına göre 106.729’dur.1927’de 12.000 olan nüfusu 1990’da 117.975’e çıkmış, 2000’de 104.276’ya düşmüş, 2009’de 112.369’e çıkmıştır.

İsminin kökeni

İlin antik Çağda kullanılan tarihi adı Sandrake’dir. Bölgenin Türkleşmesinin ardından kullanılan Zonguldak adının ise”bataklık” veya “sazlık” anlamına gelen zongalık kelimesiyle ilgili olduğu ileri sürülmektedir.

Ayrıca farklı bir rivayete göre Belçikalı ve Fransızların burda ki kömür ocaklarını işletmesiyle maden ocakların çokluğu ve kömür zenginliginden dolayı Zone Guel Dock adından geldiği de sanılmaktadır.

Zonguldak, toprağının altındaki kömürün henüz varlığının bilinmediği sıralarda bir köydü. Sazlık ve bataklık bir arazide bulunduğu için (Sazlık) manasına gelen “Zongalık” adıyla anılırdı. Yirminci asır başında küçük bir kasabayken Cumhuriyet devrinde hızla gelişmiştir. Bu mütevazi köy bilahare modern kasaba ve büyük bir şehir haline gelmiş ve (Zongalık) kelimesi de halk lisanında “Zonguldak” olarak yerleşmiştir.

Zonguldak tarihçesi

Arkeolojik kanıtlara göre M.Ö. 2500’lere uzanan bir geçmişi bulunan bölgenin bilinen o ki ilk yerleşenler Hattiler, daha sonra ise Hititlerolmuştur. Yörenin ilk sakinleri Frig boylarından oluşan Bithin, Mariandyn ve Migdon adlı göç topluluklarıdır. M.Ö. 7. yüzyılda başlayan Batı Anadolu’dan Karadeniz’e Yunan kolonizasyonu sürecinde yörede de ticaret amaçlı limanlar kurulmuştur. M.Ö.334’e kadar Perslerin
egemenliğinde kalan bölge, Büyük İskender’in Anadolu seferinin ardından kısa bir süre için Makedonya
subaylarca yönetilmiştir. Pers şatrapı Mithridates’in yöre halkının desteğiyle Batı Karadeniz bölgesinde kuurduğu Pontus devletinin
parçası olan Zonguldak, Roma İmparatorluğu’nun bu devleti MS. 1. yüzyılda yıkmasına dek sürmüş, Roma’nın ikiye bölünmesinin ardından sonra da Doğu Roma toprağı olmuştur. Zonguldak Ereğli bölgesi Hristiyanlığın ilk yayıldığı yerlerden biri olma özelliği kazanmış, bu dönemde İsa’nın havarilerinden Adreas bugün de görülebilen Kutsal İbadet Mağaraları’nda ilk ayinleri düzenlemiştir.

Yöreye Anadolu Selçuklu ordusu 1084 yılında gelmiş ve yöreyi fethetmiş. Daha sonra ise yöreyi Cenevizliler ele geçirmiştir, beylikler döneminde ise Candaroğulları bölgede hakimiyet kurmuştur. 1460
yılında Fatih Sultan Mehmet’in Amasra’yı almasıyla birlikte Zonguldak ve çevresi tamamen Osmanlıların eline geçmiştir.

II. Mahmutdöneminde, 1829 yılında bölgede ilk kömür bulunmuştur.1848’de ise ilk kömür oacakları açılmıştır.Bu ocakları Belçikalıve Fransız şirketler işletmiştir.

Zonguldak limanı I. Dünya Savaşı’nda Sarıkamış’a gidecek malzemelere ev sahipliği yapmış, Kurtuluş Savaşı’nda ise SSCB ile ilişkilerde önemli bir rol oynamıştır.

I. Dünya Savaşı’ndan sonra 1919yılında Fransız
şirketlerinin haklarını korumak bahanesiyle Fransız askerleri önce Zonguldak’ı, ardından da Karadeniz Ereğli’yi işgal etmiştir; ancak, Zonguldak ve çevresindeki Müdafaa-i Hukuk
Cemiyetlerine bağlı güçlerin karşı koymasıyla tehlikeye düşmüşler, 21 Haziran
1920’de de bölgeyi terketmişlerdir.

Sanayi Bölgedeki önemli sanayii tesislerinin başında Türkiye Taşkömürü Kurumu
yer almaktadır. İşletmecilik Başlangıcı (1843 – 1848) tarihlerine dayanmaktadır.

Ekleyen : - Tarih: 03 Temmuz 2017 - 3:05 PM - Okunma Sayısı :
chat, chat siteleri Google
chat, chat siteleri

BENZER İÇERİKLER

İlginizi Çekebilecek Diğer İçeriklerimiz

Kayseri Tepsi MantısıSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

Bilgisayar Ve SağlığımızSehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

diet

Diyet yapanlar buraya Tok tutan besinler!SehirlerSohbet.Com Şehirler Sohbet

DİĞER YORUMLAR

Yorumlarınızı Paylaşabilirsiniz

İsminiz

E-Posta Adresiniz

CevabınızSohbet haber