Güney Doğu Anadolu’nun keşfedilmemiş incisi olan Şirnak yer üstü ve yer altında kalmış tarihi zenginlikleri, bir çok medeniyete ev sahipliği yapmış konumu ile güzide bir il’imizdir.

90’lı yılların başında dış etkenler ve içeriden gelen etkilerle birlikte o yıllarda adını kötü şekilde duyuran il’imiz şuan için bu durumlardan uzaklaşmış bir durumdadır.

Gezilecek görülecek bir çok yer ve mekana ev sahipliği yapan il içerisindeki bazı önemli turistik yerlerini ise şöyle sıralayabiliriz

Cizre kalesi, Finik Kalesi, Mem u zin kalesi, Kırmızı Medrese gibi tarihi dokusu dün olduğu gibi bugünde korunmaya çalışılan bunlar gibi bir çok tarihi yeri mevcuttur.

İl içerisinde bu tip yerlerin gezilmesi için kültür turları da düzenlenmektedir.

Böyle güzel yerleri geçerken tabiki aç gezilmez

Şirnak’a özgü lezzetlerinden bazıları da tabiki bu gezinti sırasında tadılması gerekir bunlardan bazıları ise Kutlık, SErbidev, Perde Pilavı, Kipe, Şımşipe, Fıreydin, Beytüşşebap çorbası, İçli köfte bu yöremize ait bazı özel lezzetler olarak dikkat çekmektedir.

Şehirler Sohbet üzerinden Kültür Buluşması

Uzun yıllardır göç veren kişi sayısı da oldukça fazla olduğunu da göz önünde bulunduracak olur isek, Türkiye’nin bir çok il’inde memleketlerinden uzak yaşayan unutulmaması gereken bir kitle de bulunmakta, bu anlamda Sehirlersohbet.com olarak Sirnak Sohbet ve Sirnaklilarla Sohbet imkanı sağlayabilecek adına faaliyet göstermektedir.

Site amacı içerisinde Şırnaklıların kendi aralarında buluşabileceği bir yer olması adına ve aynı zamanda bu il’imize ait edinilecek bilgi ve seyahat edecek kişilerin yöre ve bölge hakkında daha geniş bilgi alabilmeleri için en uygun bilgiyi yine o bölgede yaşanlardan alınması için en uygun bağlantı noktası olarak kullanılacak bir platform olarak kullanılabilecek olan sitemiz yaklaşık 10 senedir faaliyette olup, bilgisayarlar ve mobil üzerinden android telefonlarla da bağlantı sağlayabilirsiniz.

Bağlantılar : Şırnak Sohbet, Şırnak Chat, Mobil Şırnak Sohbet, Şırnaktan Sohbet

09 Ekim 2021 - 1:28 pm

admin




Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?