Sohbet Girişi

Farkı Sürüm İle Bağlan

İstanbul Sohbet Odaları

İstanbul, Türkiye'nin en büyük şehri ve tarihi, kültürel ve turistik açıdan zengin bir yerdir. İstanbul sohbet odaları, insanların şehir hakkında bilgi alışverişi yapabileceği ve birbirleriyle iletişim kurarak arkadaşlıklar edineceği bir sohbet platformudur. İstanbul'un tarihi yerleri, lezzetli yemekleri, müzikleri ve kültürel etkinlikleri hakkında sohbet etmek için bu odaları kullanabilirsiniz.

SEO Denetimi nasıl yapılır?

4 Adımda iyi bir SEO Denetimi süreci

Web sitesi oluşturulduktan, içerik oluşturulduktan, grafikler detaylandırıldıktan sonra iş bitmiyor. Aslında daha yeni başladığını söyleyebiliriz. 

Bir sitenin performansını iyileştirmek için çeşitli faktörlerin kontrol altında tutulması gerekir. SEO’nun işi sürekli bir test ve optimizasyondur.

Bir sitenin sıralamasını yükseltmek, mutlaka içeriğin periyodik olarak kontrol edilmesinden ve bunun sonucunda SEO tarafında yapılan optimizasyondan başlar.

İyi bir SEO Denetimi yapmak için uygulamanız gereken kontroller nelerdir?

Bu yazıda, Google ve kullanıcılar tarafından üzerinde düşünmeyi artıran siteyi optimize etmek için neleri kontrol etmemiz gerektiğini görüyoruz. Spesifik olarak, Javascript’teki hataların nasıl belirleneceğini, trafiği ölçmek için temel web hayati değerlerinin, içerik kalitesinin ve metriklerin nasıl değerlendirileceğini görelim.

SEO Denetimi: Javascript’teki hataları belirleyin

Web içeriği, sayfaların dizine eklenmesi için tanımlanması ve çözülmesi gereken JavaScript hataları içerebilir. Erişilebilirlik sorunları olduğunda, JavaScript yürütüldükten sonra yeniden yönlendirilen DOM’u ilk statik HTML ile karşılaştırmanız gerekir. 

Javascript‘te en sık karşılaşılan hatalar, kaynakları engellenen veya noindex, nofollow etiketi veya farklı bir kanonik bağlantı içeren sayfalardır. Ayrıca, başka bir yaygın sorun, sunucu isteği yerine sayfa düzeyinde işlenen yönlendirmelerdir. Karşılaşabileceğiniz başka bir sorun, bir URL karması, yani parçalanmış bir URL’dir. 

Javascript’teki farklı hataları izole etmek ve kritik SEO tarafını belirlemek mümkündür. 

SEO Denetimi: Önemli Web Verileri

Önemli Web Verileri’nin kısa süre önce piyasaya sürülmesi, üç belirli ölçümde sayfa performansına olan ilgiyi ve odaklanmayı artırdı. Önemli Web Verilerinin üç parametresi LCP, FID ve CLS’dir. Kısaca ne olduğuna bakalım.

Üç parametre, her şeyden önce sitenin kullanıcı deneyimi açısından performansıyla ilgilidir. İçerik, web sitesinin ve sıralamasının yalnızca bir yönüdür. Bir site harika içeriğe sahipse ancak çok yavaş olduğu için performans göstermiyorsa, arama motoru tarafından cezalandırılma riski vardır. 

Temel web hayati değerleri, yükleme hızını, sayfa etkileşimini ve görsel yükleme kararlılığını hesaba katan üç ölçümdür. 

Şimdi site konumlandırmasını iyileştirmek için içerik kalitesinin nasıl izleneceğini görelim.

SEO Denetimi: içeriğin kalitesi

İçerik, web sitesinin kalbidir. Sitenin üst sıralarda yer alması için fahiş miktarda içerik üretmesi yeterli değil ve insanlar bunu faydalı buluyor. Çok fazla içeriğe sahip bir site, mutlaka kaliteli trafik dönüştürmez veya almaz. Kaliteli içerik nedir? Kaliteli içerik oluşturmanız gerektiğini sık sık duyuyoruz, ancak bu gerçekten ne anlama geliyor?

Değerli içerikler, belirli bir nişin kullanıcılarının yararlı, geçerli, bilgilendirici veya eğlenceli bulduğu içeriklerdir. Kullanıcının web’in uçsuz bucaksız denizinde içerik bulabilmesi için konumlandırmayı artırmak, içeriğin her yönüyle ilgilenmek, dolayısıyla sadece sayfaları metinle doldurmakla kalmayıp, iyi bir anahtar kelime araması yapmak ve eklemeler yapmak gerekir. bunları metinde, arama amacına yanıt vererek, aynı zamanda okunabilir içerik oluşturun, paragrafları grafiksel olarak çekici bir şekilde ayırın ve kullanıcı deneyimini her zaman dikkate alın. 

SEO tarafında, yinelenen sayfalara, hatalı bağlantılara ve konumlandırmayı bozan yetim sayfalara dikkat etmeniz gerekir. Sorguyu bozan yinelenen içeriğe dikkat edin. Sütunlar adı verilen eksiksiz, yük taşıyan içerik oluşturmak ve ardından doğru derinlemesine bağlantıları bildirmek, mükemmel bir içerik oluşturma stratejisidir. 

Şimdi trafiği ve siteye gelen trafiğin kalitesini ölçmek için neleri kontrol edeceğimize bakalım.

SEO Denetimi: trafiği ölçmek için metrikler

Sitede sıklıkla yapılması gereken kontrollerden biri de sayfalara gelen trafiğin kalitesini değerlendirmektir. Google Analytics ile hangi sayfaların daha az performans gösterdiğini görebilir ve bunun nedenini öğrenebilirsiniz. Belki bazı kötü bağlantılar vardır veya site mobil için optimize edilmemiştir, bu da kullanıcıların sayfadan kaçmasına ve sayfadan çıkış oranının artmasına neden olur. Bir gözünüz sitenizin Çıkış Sayfaları raporunda olsun. Çıkış oranı yüksek olan sayfalar izlenmelidir. Örneğin, İletişim sayfası ve Gizlilik Politikası genellikle yüksek bir çıkış oranına sahiptir, ancak bu bir anormallik değildir. Bunun yerine sizi endişelendirmesi gereken, hizmetlerden ve blog sayfalarından yüksek çıkış oranlarıdır, çünkü kullanıcıyı elinizde tutmak ve onu dönüştürmek istiyorsunuz. Ortalama uzun bir süre almak, en az 6 ay ve böylece oldukça geniş bir analiz örneği elde edin. İçeriği inceleyin, kopyayı ve grafikleri inceleyin, genel kullanıcı deneyimini iyileştirin. Açılır pencereleriniz varsa, sayfaları kapattıkları için daha sinir bozucu ve etkili olanlardan kaçının. 

Rakiplerinizin neler yaptığını, hangi içerikleri oluşturduklarını, nasıl sıralandıklarını ve hangi sorgular için her zaman gözlemleyin. 

Artı, bu sadece organik trafikle ilgili değil. Sitenize gelen trafiğin nereden geldiğini takip etmeniz gerekiyor. Örneğin içeriği sadece organik trafiğe göre değerlendirmek yeterli değil, siteye trafik getiren tüm kaynakların olabildiğince optimize edilmesi gerekiyor. Sitenizde trafik ve dönüşüm sağlayan sayfalar olabilir, ancak bu organik olarak gelmez. Bu nedenle, sadece Organik Trafiği değil, Tüm Kullanıcılar segmentini de değerlendirmek, kaliteli bir SEO Denetimi için iyi bir uygulamadır. Bu şekilde, durumun daha eksiksiz bir resmine sahip olacaksınız.

Bu nedenle, web sitesinin farklı yönlerinin sürekli olarak izlenmesi, sayfalara aktarılan trafiği artırmak için kullanıcı deneyimini optimize etmeyi ve iyileştirmeyi mümkün kılar. Hataları ve kusurları tam olarak bilmek, birkaç noktaya müdahale edebilmenizi ve bu sayede arama motorlarından iyi bir değerlendirme alabilmenizi sağlar.

İyileştirmeler yapmak ve kendinizi daha iyi konumlandırmak için SEO Denetimi nasıl yapılır ve site performansını izlemek için hangi adımları izlemeniz gerektiğini gördük. 

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?


Mobil Sohbet